AGI 2016, Geisingen – takové mistrovství světa

IMG_1973Po malém intermezzu, v podobě  silničního závodu v Berlíně, vypukla tento týden již naplno sezona dráhových  závodů. Další zastávka Evropského poháru se tentokrát konala v německém Geisingenu na břehu Dunaje. Kdo by čekal při zmínce o Dunaji nějaký veletok, byl by zklamán. Je to zde  spíš větší potok než malá řeka, svými meandry připomínající trochu jihočeskou Nežárku. Ale zpět k závodům.

Počet závodníků reprezentující zde  náš oddíl se zase trochu rozrostl.  Mezi muži startoval Matěj Pravda, v kategorii junioři A zde byli Tadeáš Sochr a Kryštof Pravda, dále juniorky B Tereza Bohumská, Magdalena Stodolová a Andrea Lokvencová, junioři B Jan Hemer, Lukáš Brabenec, Dominik Brzoň a Matyáš Votruba, kadeti Jan Přibík, Tomáš Bohumský a Prokop Stodola, a nakonec žáci A Lukáš Přibík a Mikuláš Brzoň. Za partnerský team Cadomotus Czech Junior Team startoval Radek Fajkus.

Organizace na „jedničku“

Na všechny čekala mimořádná konkurence.  Celkem bylo přihlášeno více než 900 závodníků z 26 zemí celého světa. Nechyběl špičkový tým  Kolumbie a hlavně reprezentační tým Itálie v kategoriích kadetů a juniorů. Právě v těchto kategoriích některé závody vyzněly jako „Itálie proti zbytku světa“.

Organizační schopnosti prověřil hned na začátku prvního dne závod „200m Dobbin sprint“, resp. závod, při kterém se měří letmé kolo. Na trati se prakticky kontinuálně pohybují 2 závodníci. Jeden se rozjíždí, aby získal maximální rychlost pro měřené kolo, druhý již jede ostrý závod. Závod tak má neuvěřitelný spád. To vše je doplněno precizní časomírou, a všechny výsledné časy jsou v reálném čase zobrazeny na informačním panelu. Organizační zajištění by tak mohly leckteré olympijské sporty závidět.

Naše úspěchy první den

Z našich závodníků zajeli na této trati výborné časy zejména Tereza Bohumská, která obsadila 11. místo (16,409) a Jan Přibík (15,711), který skončil celkem 13. Odpoledne pokračovaly závody rozjížďkami na 500 m. Za zmínku stojí výkon Dominika Brzoně, který všechny překvapil výborným časem a jen těsně mu unikl postup do čtvrtfinále. Podobně dobře zajel i Prokop Stodola, mladší kadet, kterému postup do čtvrtfinále utekl o jedno místo. Do čtvrtfinále tak postoupili Tereza Bohumská, Jan Přibík a Radek Fajkus (Cadomotus Czech Junior tým).

Pokračování v sobotu

Druhý den začal závod rozjížďkami bodovacích závodů. Přímý postup do finále A si zajistili Tereza Bohumská, Andrea Lokvencová, Jan Přibík a Radek Fajkus. Jen těsně unikl přímý postup Magdaléně Stodolové.  Z výkonů B finále je potřeba vyzdvihnout Tomáše Bohumského, který získal 2 body, přesto se do A finále nedostal. Rovněž Jan Hemer se pokusil o získání bodů, ale tentokrát ještě neúspěšně. Své závody si tento den odbyli i žáci A. V této kategorii jsme tu měli dvě želízka v ohni: Lukáše Přibíka a Mikuláše Brzoně. Oba se s italskou konkurencí vypořádali velmi dobře. Výborný výsledek zaznamenal Lukáš Přibík (celkem 8. místo), Miky skončil na pěkném 19. místě ze 45 silných závodníků.

Ve výborné večerní atmosféře končil závodní den finálovými jízdy na 200 m Dobbin sprint, kde vítěz Edwin Estrada z Kolumbie zajel traťový rekord 13,807 s (průměrná rychlost 52,147 km/h!!).

Na závěr i trochu adrenalinu

Poslední den pokračovaly čtvrtfinálové  jízdy na 500 m. Výborné dva závody zajela opět Tereza Bohumská, které postoupila do semifinále, ve kterém jí postup do finále unikl doslova o kolečko. V osobním rekordu 45,192 skončila 6.

Napínavé, tvrdé a na hranici pravidel byly zejména závody mužů na 500 m. Rozhodčí tak museli být neustále ve střehu a posuny v pořadí nebyly výjimkou. Je potřeba zdůraznit, že součástí sboru rozhodčích byl i Denis Krupka, který je již pravidelně obsazovaným rozhodčím na Evropských pohárech.

Odpoledne pak završily třídenní klání eliminační závody – nesmírně vyrovnané a rychlé. Bohužel se závodníci (i naši) nevyvarovali pádů, čemuž ale při současném startu až 52 závodníků a v rychlosti přes 40 km/hod asi občas nejde zabránit.

Shrnutí

Náš mužský zástupce a oba junioři A končili sice v dolní polovině startovního pole, ale je potřeba říci, že v těchto kategoriích tu byla úroveň tak vysoká, že Evropané měli vůbec problém se na nějaké lepší umístění vepředu dostat. S bronzem se např. musel spokojit i výjimečný Bart Swings, nebo nejlepší německý reprezentant Felix Rijhnen skončil zde na 26. místě. V mužích dominovali Kolumbijci – v první 12 jich byla přesně polovina. Za nimi končila většina reprezentantů (a to dokonce i medailistů z ME) evropských zemí. Je však potřeba říct, že juniorům A prostě chybí určitá závodnická „protřelost“. V této kategorii už je to prostě hodně těžké.

IMG_1996Dobré výsledky zajeli všichni junioři B, nejlepší umístění zaznamenal Dominik, který na 500 m výborným časem 42,761 s dojel na 33. místě  (celkem bylo v Jun B 89 závodníků). Jendovi se nejlépe vyvedl Dobbin sprint, kde skončil časem 15,797 na 37. místě. Lukáš se rozjezdil na poslední trati – eliminačce, kde konečně podal zase „svůj“ výkon. Matyášovi se podle předpokladů povedla nejvíc 500 m, kde si zajel ososbní rekord 43,326 s. Velmi dobře zajely všechny juniorky B a zejména Tereza prokázala výbornou formu na začátku sezóny a jako nejlepší ze všech českých závodníků obsadila celkové 6. místo. Svými výbornými výkony na krátkých tratích si vyjezdila i bronzovou medaili v rámci Evropského poháru. Andrea s Madlou se pohybovaly kolem poloviny, Andree se nejvíce vyvedla eliminačka, v níž dojela na 24. pozici, Madle zase seděly víc krátké tratě – na 500 m byla s časem 46,316 na 28. příčce. Obě dvě jsou ale v kategorii Jun B mladší.

Rovněž velmi dobře se představili naši kadeti, kde vzrůstající formu potvrdil Jan Přibík (celkem  13. místo).  Prokopovi se velmi dobře vyvedly krátké tratě, Tomáš skončil v polovině startovního pole, ale oba jsou v kategorii mladší a s takovou konkurencí se ještě nesetkali.

Prakticky každý si v Geisingenu vylepšil osobní maximum na jedné nebo několika tratích. A někdy to byly časy i pro samotné závodníky těžko uvěřitelné. Jen si představme, že v žácích A – tedy mezi 12-13letými chlapci se 9 dostalo pod 17 s na 200 m letmých (mezi nimi i náš Lukáš Přibík) a vítěz jel rychlostí 45,25 km/h! S takovými rychlostmi se na českých závodech prostě nepotkáme.

 

-pb-, -lk-