Cenné výsledky z Gross-Gerau. Tereza Bohumská vítězkou závodu na 1000 m.

Po necelém týdnu další velké závody na německé půdě. Po velkolepé přehlídce in-line rychlobruslení v geisingenské hale se neméně kvalitní konkurence sešla na již 38. ročníku Kriteria v Gross-Gerau.

A naši závodníci byli opět u toho a zanechali zde výraznou stopu, okořeněnou několika medailovými úspěchy v hodnocení Evropského poháru i celkového pořadí Kriteria.

Snad nejpříjemnějším zážitkem pro oko  českého fanouška byly kategorie kadetů a juniorek B, kde se ukazuje, že dlouhodobá systematická práce s talentovanou mládeží přináší své výsledky. V obou kategoriích se naši závodníci pohybovali na předních pozicích v početném startovním poli.

Mezi kadety byly na čele závodů vidět hned 4 české dresy a Honza Přibík se svými sebevědomými výkony zaslouženě dostal na stříbrnou příčku celkového pořadí. Navíc v pátečním Sprint cupu obsadil bronzovou pozici a spolu s Radkem Fajkusem byli historicky prvními dvěma českými závodníky, kteří se v GG dostali do šestičlenného finále na nejkratší trati. Honzovy výkony jsou na úrovni evropské špičky v této věkové kategorii. Čtvrté a šesté místo celkově pak obsadili benátecký Radek Fajkus v dresu Cadomotus Czech Junior týmu a Tomáš Bohumský –  v kategorii mladší, ale výkony v ničem nezaostávající za svými o rok staršími týmovými kolegy. Dalšími, kteří této trojici dobře sekundovali, byli Prokop Stodola a i Zdeněk Sejpal z Benátek, který překvapil zejména v závěrečné vyřazovačce, kde vydržel až do závěrečného kola.

V juniorkách B trio Tereza Bohumská, Andrea Lokvencová a Madla Stodolová předvedo velice pěkné výkony na všech tratích. Nejvýraznějším výsledkem bylo vítězství Terky v závodě na 1000 m, kde ve finále soupeřky zaskočila nástupem 350 m před koncem a svůj náskok s přehledem uhájila až do finiše. Všechny dívky jezdily na maximum a jejich dosavadní výkony jsou příslibem pro letošní ME. Celkově obsadily  4. (Terka), 11. (Andrea) a 17. místo (Madla).

Záznam z Terčina vítězného závodu https://www.facebook.com/pavol.vajansky/videos/10209468541051948/

Kačka Mesteková – naše  jediná (a to téměř i v celostátním měřítku) kadetka sice neměla podporu dalších týmových kolegyň, ale s konkurencí se popasovala velice dobře a vyrovnané výkony na hranici osobních rekordů jí v celkovém hodnocení vynesly skvělou sedmou příčku. Její koncentrovanost   a bojovnost v závodech  jsou obdivuhodné a následováníhodné. Kačka se zlepšila i rychlostně, když loňský čas ze sprintu na 300 m letos vylepšila o více jak půl vteřiny.

Junioři B měli v mládežnických kategoriích asi nejpočetnější startovní pole (65 závodníků) a z tohoto pohledu je 20. místo Jendy Hemera velice solidním výsledkem. Jako jediný z našich zástupců se probojoval do A finále na dlouhé tratě a i tam na něm bylo vidět, že si na silnou konkurenci a vysokou rychlost při závodech stále více zvyká. Zbylí dva junioři B Dominik Brzoň a Lukáš Brabenec předvedli solidní výkony, ale na lepší umístění je třeba v každém závodě ze sebe vydat maximum. A to se oběma daří jen občas. Ale větší vyzávoděnost v podobně těžkých závodech se jistě i u nich zúročí. Oba jsou totiž v kategorii tento rok mladší.

Solidní závod  odjela naše jediná juniorka A – Jula Stodolová. Potěšil zejména její postup do semifinále na 1000 m a i ve vyřazovacím závodě za sebou nechala některá známá jména. I ona je letos v kategorii mladší a mezi dívkami v tomto věku není konkurence oproti chlapcům tak početná. Tak když vydrží ….

Naši junioři A a senioři odvedli své maximum, ale  konkurence tady byla opravdu velmi silná. Ale i v rámci finále B si dobře zazávodili a s každým závodem se jejich výkon  zlepšoval. O síle startovního pole svědčí i postesknutí již sedminásobného celkového vítěze Barta Swingse, že letos poprvé nevyhrál závěrečnou vyřazovačku i přes podporu silného Powerslide týmu. O to cennější je výkon náchodského Michala Prokopa, zřejmě nejlepšího současného závodníka v kategorii seniorů, který jako jeden z nejmladších v této kategorii navázal na své loňské výborné výsledky mez juniory  a postoupil do  A  finále, kde v extrémně rychlém  bodovacím závodě na 5000 m vydržel až do konce závodu a obsadil 33. místo ve skvělém čase 6:51,579 min. I jeho celkové umístění na konci první třetiny výsledkové listiny je vzhledem k jeho věku velkým příslibem.

V Gross-Gerau se bojovalo nejen o body do Evropského poháru. Po oba dva chladné víkendové dny byly k vidění i napínavé boje v mladších kategoriích, které jsme měly také početně obsazené. A i zde jsme byli velice úspěšní.

První místo obsadil v kategorii žáků C Lukáš Mareš, který ukázal nejen velkou touhu po vítězství, ale i hezkou techniku bruslení  i v těžkých podmínkách zdejší 304 metrů dlouhé dráhy. Ve stejné kategorii dívek nás reprezentovala  Eliška Procházková a svůj první start v GG proměnila v devátou příčku.

Početnější zastoupení jsme měli  v kategorii žáků B. Dva žáci a dvě žákyně přivezli dvě medaile a dvě umístění do první šestky. Svým výkonem a obrovskou touhou po vítězství příjemně překvapil Adrian Vajanský, který jako mladší v kategorii získal zaslouženě bronz za soustředěný výkon na všech tratích. Patrik Maleček přišel o lepší umístění pádem na nejdelší trati, ale i přesto výkony na zbývajících tratích vylepšil svou pozici až na konečné šesté místo v celkovém hodnocení.

Z dvojčat Stodolových byla tentokrát úspěšnější Zuzana, která obsadila druhé místo, Joha skončila těsně pod stupni vítězů čtvrtá.

Nejpočetnější účast jsme měli mezi žactvem A. 2 dívky a 3 chlapci. Kačka Kainová sváděla vyrovnané souboje se suverénní vítězkou této kategorie, o hlavu větší a vyspělejší španělskou závodnicí. Jen chybějící energie v prvním nedělním závodě a „až“ 8. místo znamenaly pouze bramborovou medaili v celkovém hodnocení. Kačka si ale rozhodně zaslouží velkou pochvalu za technicky hezkou a chytrou jízdu v obou zbylých závodech. Jana Bohumská měla sice pomalejší rozjezd do závodů, ale nakonec v sobě objevila chuť závodit a do posledního závodu si vybojovala mocným finišem účast v A finále. I tam odvedla pěkný výkon a skončila v něm 18. Celkově pak 28. na začátku druhé poloviny výsledkové listiny.

Naše chlapecké trio Lukáš Přibík, Miky Brzoň a Pavlík Procházka sice na medaili nedosáhlo, ale v závodech se všichni pohybovali na čelných pozicích a i zde nám vyrůstá silné trio do let příštích.

Všichni naši závodníci v GG ukázali, že se konkurence nebojí, v balíku se povětšinou pohybovali jako ostřílení závodníci a svými výkony o sobě dali výrazně vědět. I podle komentářů některých zahraničních trenérů či funkcionářů jsme zaznamenali, že naši závodníci už nejsou vnímáni jako ojedinělé talenty, ale jako výsledek systematické práce s mládeží.  A to nás může těšit a povzbudit před dalšími závody, které jsou na pořadu už tento víkend v holandském Heerde.

Tak držme palce, ať i tam ukáží naši závodníci co nejlepší výkony a třeba přivezou i nějakou další medaili do naší početné sbírky.