Evropský pohár v Geře

17 Kvě

Vítězové Sprint cupu

Po dvou nejsilněji obsazených závodech Evropského poháru jsme zavítali o víkendu 10.-12. 5. 2024 do německé Gery na tradiční Rollsporttage. Šlo o již 32. ročník a pro náš oddíl je to už tradice – byl to jeden z prvních závodů, kam naše „brusle“ směřovaly po založení oddílu na závody do zahraničí. Jako vždy – dobrá organizace a pohoda.

Letos jsme se jeli s 20člennou výpravou v kategoriích od žactva B (David Ota) až po Masters (Martin Vrba). A jako již mnoho let předtím i letos si z Gery přivážíme medaile jak z ndividuálních závodů, tak i z týmových.

A jak jsme dopadli? Vyzdvihnout musíme především zlato Jáchyma Podlipského v celkovém hodnocení v kategorii dorostenců (zároveň zlato i na krátkých i dlouhých tratích v rámci hodnocení EC), který po výrazném úspěchu v Gross-Gerau zopakoval svůj vitězný tah i zde.

Jáchym se svým přístupem jak na závodech, tak i přístupem k tréninku, stává „tahounem“ a je radost se na jeho styl závodění dívat.

To ale platí i o mnoha našich dalších závodnících a máme radost, že si tak v praxi každý může ověřit, že pokud se trénink neošidí, výsledky se dostaví.

Další zlato v celkovém pořadí vybojovala naše seniorská závodnice Kateřina Kainová, která letos získala angažmá v zahraničním Arena Geisingen týmu. její doménou jsou delší tratě, na nichž v Geře nenašla přemožitelku, ač bojovala i se závodnicemi z Kolumbie. Kačka nám dělá velkou radost, protože ukazuje, že s top sportem se dá klidně pokračovat i v seniorské kategorii.

Svoje sprinterské schopnosti pak potvrdila i na nejkratším sprintu dorostenka Andrea Říhová (letos také dostala příležitost závodit v Arena Geisingen týmu), která obhájila celkové prvenství ve Sparkassen Sprint cupu na 200 m t. t. z loňského roku. Krátké sprinty jsou nyní její doména a je na nich opravdu výborná. Musíme ale dodat, že jsme byli hrdí na to, že do finále tohoto závodu, kam se kvalifikuje 6 nejlepších napříč kategoriemi, se probojovaly 3! naše závodnice – kromě Andrey ještě dorostenka Veronika Dykastová a seniorka Kateřina Kainová. Pohled na startovní listinu finále na 200 m t. t. byl pro nás zážitkem – 2x Kolumbie, 1x Německo a 3 x CZE (KSBM Praha).

Třetí zlato z Gery v celkovém pořadí si odváží i Markéta Peterová v kategorii žákyň A, které zdatně v závodech sekundovala její kamarádka Anežka Vrbová. Ta získala celkový bronz. Holky závodily jak zkušené závodnice – na dlouhých tratích o sobě v závodě věděly a pomáhaly si. To má samozřejmě dobrý dopad i na další naše závodnice v téhle kategorii – stále výkonnostně rostoucí Natálku Maříkovou i Veroniku Vackovou, která letos se ppstupně dostává do „závodního módu“.

A naši ostatní? Velmi kvalitní závody odjel náš seniorský závodník Prokop Stodola – celkově se umístil v konkurenci 34 závodníků na 5. místě. Velmi bojovný výkon předvedl zejména v závodě na 1000 m, ve kterém se snoubí vše, co rychlobruslení nabízí – rychlý úsudek, sprintérské schopnosti a zároveň i výdrž, protože 1,5 minuty trvající závod už není klasický sprint. V této hlavní kategorii si dobře zazávodili ale i naši další dva závodníci – bratři Patrik a Erik Malečkovi. Patrik, který je v kategorii nováčkem, se cítí lépe na kratších tratích, kde také zajížděl místa kolem desítky, Erikovi vyšel nejlépe také sprint na 200 m t.t. (11. místo), ač tradičně dává přednost spíš tratám delším.

V juniorkách jsme měli Kateřinu Zatloukalovou, která skončila v polovině startovního pole. Kačka zajela pěkně také sprint na 200 m t. t. (9. místo), trochu zklamaná byla ze závodu na 1000 m, který je takovou trochu hrou – záleží i na rozjížďce, jakou máte a jak se závodnice „podělí“ o vytváření dobrého tempa. Chuť si ale spravila tentokrát ma delších tratích, kde zabojovala.

Dorostenecká kategorie, kterou jsme už zmiňovali výše, je letos naší silnou kategorií. Kromě soupeřům odskočeného Jáchyma Podlipského jsme v Geře měli i Tondu Brejchu, který jde od loňska výkonnostně nahoru. Může za to jistě i těžká česká konkurence právě v téhle kategorii (z Benátek nad Jizerou a Veselí nad Moravou), která každého táhne. Tonda obsadil celkově krásné 12. místo z 26 závodníků.

Výborně si v Geře vedla Veronika Dykastová – po již zmíněném výborném výkonu na 200 m t.t. – 2. v kategorii, ve finále napříč kategoriemi pak 3. přidala další moc pěkné výsledky ve všech závodech. 2. místo na 1000 m ji zajistilo prvenství v rámci krátkých tratích EC – gratulujeme k tomuto zlatu na EC tratích!. Verča je ale univerzální závodnicí a dobře jí jdou i tratě dlouhé a do budoucna se teprve uvdí, co bude její parádní disciplínou. Nakročeno má dobře.

Další naší hezkou kategorií jsou letos kadetky. V Geře jsme měly tři – Nelu Krejčí a Terezu Otovou a Lucku Dykastovou, a daly o sobě soupeřkám vědět. Bojovné závodnické srdce ukázala všem Nela Krejčí  v závodě na 1000 m, kde jako mladší v téhle kategorii dojela 2.! V závodě, kde rozhodují taktické dovednosti Nela zachovala chladnou hlavu a závod se jí moc povedl. Tahle kategorie byla v Geře navíc nejsilnější – celkem 63 závodnic. Nela byla kromě 2. místa na 1000 m i dvakrát 9. (na 200 m t. t. a na vyřazovačce na 5000 m! a její výkon byl obdivuhodný. Celkově skončila na 8. místě. Nedaleko za ní (14. místo) byla i Terezka Otová, která se každým závodem zlepšuje. Celkově ji zatím asi baví víc delší tratě, ale teprve uvidíme, kterým směrem ji to potáhne dál. Lucka Dykastová má zatím raději kratší tratě a také na 200 m t. t. zaznamenala nejlepší umístění, ale nejvíce ji baví týmové štafety, kde závodí s plným nasazením.

Ve stejné kategorii, ale v chlapcích, jsme měli další želízko v ohni – Davida Holubce. Ten letos udělal výraznou krok vpřed, závodí s přehledem a navíc ukazuje, kolik toho vydrží. Výrazně se letos zlepšil i na sprintech, což mu pomáhá i v delších závodech. Davidovi o jediný bod unikl bronz v celkovém pořadí, ale se svým výkonem může být spokojený na 100 %.

Zahraniční závody si vyzkoušeli i Ríša Štefanka v kategorii žáků A11 a David Ota v žácích B9. Zkušenost to je určitě dobrá, oba kluci si mohli uvědomit, co je to opravdové závodění. David zajel pěkně náročný, cca 45vteřinový slalom, který byl náročný nejen svými dovednostními prvky, ale především na udržení koncentrace. Což je super a je vidět, že v zelenečské přípravce, kam oba kluci chodí, se technice věnuje hodně času s dobrými výsledky.

Nemůžeme ale zapomenout ani na našeho závodníka v kategorii Masters – Martina Vrbu. Ten ve své věkové kategorii přidal bronz do naší oddílové sbírky a těm mladším ukázal, že bojovnost není jen výhradou mladých závodníků.

Nedílnou součástí závodů v Geře jsou i oblíbené týmové závody. Starší kategorie jely tzv. team – sprint (neboli skate-off), kdy začínají 3 závodníci a po každém kole jeden odstupuje. V mužské kategorii jsme měli týmy jak v seniorech/juniorech, tak i v dorost/kadeti. V mladších pak i dívčí štafetu. Výborně si vedli kluci v mladší kategorii – kdy ve složení Jáchym Podlipský, Tonda Brejcha a David Holubec vybojovali zaslouženě zlato! Naši starší závodníci pak byli šestí. Štafeta v kategorii žákyň A tentokrát nevyšla, ale ve štafetách se chyby dělají dost často a jde jen o to vše zažít, uvědomit si a znovu do toho jít.

Všem děkujeme za předvedené výkony a přejeme úspěchy i na dalších závodech. Před námi je teď Evropský pohár v rakouském Wörglu (7.-9. 6.).

kadeti: 4. David Holubec

žákyně A12: 1. Markéta Peterová, 3. Anežka Vrbová, 19. Natálie Maříková, 29. Veronika Vacková

žáci A11: 9. Richard Štefanka

žáci B9: 7. David Ota

masters 40: 3. místo Martin Vrba.

Team sprint: 1. místo Jáchym Podlipský, Antonín Brejcha, David Holubec, 14. místo Lucie Dykastová, Tereza Otová, Nela Krejčí, 6. místo: Prokop Stodola, Erika Maleček, Patrik Maleček.