Jak vypadá správný double push a otázka na závěr.

14 Zář

Na tréninku se nás děti často ptají, co mají udělat, aby se naučily správně techniku dvojitého odrazu – tzv. double push. Vždycky jim říkám – učíme se to, jen to ještě nevíte.

Nácvik téhle techniky je věc složitá a dlouhodobá. Nejřív musí bruslař dobře zvládnout jízdu na jedné brusli (proto děláme už s nejmenšími třeba hry na dupající medvědy, se staršími slalomy na jedné noze, „holubičky“ apod.). Pak se léta piluje přenos váhy. K tomu je dobrá i suchá příprava – opření o zeď, cvičení na gumách apod. Umět se vyklonit mimo těžiště a tuhle polohu zafixovat tak, aby se nepronášel ani bok, ani ramena ani kotník, je opravdu náramně složitá věc a vyžaduje docela velkou schopnost koordinace a pevnosti svalů. Prostě to už se to tělo musí umět ovládat.

No a pak tohle všechno přenést do toho jediného a správného pohybu na bruslích. Fígl u této techniky je v tom, že kromě správného náklonu mimo těžiště (pozor – nakloněné musí být celé tělo ovšem zároveň se nesmí nijak přetáčet), se musí člověk ještě umět v tom náklonu odrazit z nohy, která je v daném momentě pod ním, mimo osu těžiště. A to už nezvládne každý. Na to nám slouží cviky jako odraz u špuntu ve slalomu na jedné noze (děti budou vědět, o jakém cviku mluvím).

Jak to ale pak vypadá ve skutečnosti, se můžete podívat na videu. Krásnou techniku ukazuje Yann Guyader (už v roce 2004). Některé z vás upozorňuju zvlášť na to, že tam není žádné zakopnutí zadní nohou do strany, tělo je v podstatě pořád v klidu, nekroutí se. Nohy opisují předpisový oblouk při vracení se zezadu dopředu.

Na konci videa je i dobrý rozbor techniky na monitoru v podobě grafické animace. Je tam vidět, že závodník má jednu nohu silnější. Uhádnete, kterou a proč asi?