Bronzový maratonec je z KSBM

5 Zář

V sobotu 3.9. 2011 se v račicích u Litoměřic konalo mistrovství republiky v maratónu (reportáž zde). My měli v mužské kategorii na startu hned tři závodníky, a tak jsme na jejich výkony byli zvědaví. Po taktickém průběhu závodu ukázal svou hlavní zbraň náš Matěj Pravda, který si v hromadném finiši vybojoval krásné 3. místo a tím i další cenný kov do naší mistrovské KSBM sbírky.

Dobře si vedl i Lukáš Vevera, který sice nevydržel tempo hlavního pelotonu, ale vzhledem k tomu, že to byl první dlouhý závod po delší pauze, kdy jsme se zaměřili u Lukáše hlavně na vylepšení stylu, zvýšení výbušnosti a dohnání fyzičky po jarním období nemocí, tak jeho čas 1:16 (3. místo mezi juniory B), také patří do kategorie velmi slušných.

Nejinak lze mluvit i o výsledku Honzy Stodoly, který si v kategorii AK-40 vyjel 5. místo s časem jen 2 minuty za vítězem.

Tím se stal Ondřej Suchý (BZK Praha), mezi ženami si titul odváží opět Kateřina Novotná (KSB Benátky).

V dětských závodech je potřeba pochválit všechny děti, které tu byly. Prakticky všude, kde jsme byli, v každé kategorii, jsme získali prvenství, nebo alespoň jednu z medailí. Výborný výkon podaly naše juniorky F (Adriana, Zuzana, Nikola, Johana i Sára), které nedaly na bedně šanci nikomu jinému. Podobně si vedli i zástupci v kategorii juniorů E a D. Prokop zvítězil s velkým náskokem cca 8 vteřin před druhým ve své kategorii, Kačka Kainová byla druhá za o rok starší Bárou gregorovou z Chrudimi. V Juniorkách D už bedny byly ze dvou třetin opět naše (Madla 1. a Andrea 3.), mezi které se podařilo vklínit pouze talentované Tereze Pfeiferové. V této kategorii je potřeba obzvlášť pochvílit Verču Kainovou, která dojela jen těsně v celkovém pořadí za Zdeňkem Sejpalem – a to už je opravdu velký soupeř. Je jen potřeba, aby ten samý výkon jako v závodech podávala i na tréninku.

Vítězství si veze z Račic i Filip, který ujel svým rivalům radkovi Fajkusovi i Filipovi Drábkovi.

V kategorii 1997-1999 si vedl podobně i Matyáš Votruba – skončil ve své kategorii na 1. místě, i když je potřeba v rámci fair informovanosti říct, že byl zároverň i jediným mužským zástupcem v této kategorii. Jeho čas však nebyl o moc slabší než časy holek, které dojely těsně před ním. Mezi dívkami jsme měli Julku, která skončila na trati 1200 m za Miladou a Míšou z Benátek třetí. Pochválit je potřeba Aleše Ceplechu, který celou tuto skupinu dětí 12-14letých vyhrál.

Naši kadeti si jako hlavní závod vybrali závod na 10 km a tam opravdu předvedli, co v nich je. nenchali nikoho na pochybách, že mládí se jasně dere dopředu a obsadili druhou Jára) a třetí (Šimon) příčku v absolutním pořadí. Rychlejší ve finiši byl jen Filip Svoboda, který je ale o 4 roky starší. Přemek, i když závodil „inkognito“, stejně jako Lukáš Vevera na maratonu, musí ještě po prázdninovém tréninkovém výpadku nabrat zpět svou předchozí výkonnost. Skončil celkově na 15. místě. Aleš ceplecha skončil na 25. místě v celkovém pořadí. Stejný závod jel i Honza Stodola, jako rozjezd před maratonem a obsadil za našimi kluky krásné 5. místo. Kluci jeli rychleji (byť je zapotřebí říct, že jde o hodně kratší trať) než závodíci v maratónu. jejich rychlost se pohybovala kolem 37 km/hod.

Výborně si na této trati vedly i naše holky. Julka si dojela za Natálou a Miladou pro bronz v čase 18:18 (cca 33 km/hod). Skupinky vedoucích dívek se udržela i Madla, která tak předvedla na 11 let výkon velmi dobrý. Závod si vyzkoušel i Prokop, kterému jsme my trenéři ovšem povolili odjet pouze první kolo. Zbytečně dlouhé tratě ho totiž připravují o sprintérské schopnosti. Na 5 km si však vedl víc než výborně. 10km trať absolvovali i Filip Pískatý a Matyáš Votruba. Zatímco u Filipa jde o pozvolné nabývání fyzické kondice a jeho výkon odpovídá jeho schopnostem, Matyáš už zřejmě spíš myslel na následné chytání ryb, než na závod samotný, a tak mu asi trochu uniklo, kolik mladších dětí ho vlastně předjelo. Jinak lze jen těžko vysvětlit tak velký odstup od tréninkových partnerek Julky a Madly, se kterými běžně dosahuje stejných časů. Takto zajetý závod totiž nemá pro závodníka, který běžně dosahuje v závodech již mnohem vyšší průměrnou rychlost, ani tréninkový význam.

Obdiv patří i všem rodičům, kteří se na závod vydali a kteří nám rozhodně dělali velkou čest (Karel Kučera. Aleš ceplecha, Jirka Pískatý, Martina Spáčilová – doufám, že jsme na nikoho nezapomněli).

Přestože závod poněkud pokazilo vyhlašování výsledků a není dodnes jasné, jak vše nakonec dopadlo, je jisté, že Nikola Lokvencová si v konečném celkovém pořadí ČMP junior odváží prvenství. O dalších umístění v rámci ČMP ještě přesně nevíme.