Co nám přinesl začátek sezóny 2018?

9 Kvě

IMG_7219Je téměř polovina května, máme za sebou nejtěžší část sezóny a před sebou domácí vrchol – republikové mistrovství na dráze.

V uplynulém období počínajícím velikonočními svátky a končícím právě uplynulým víkendem se v pěti víkendech konaly největší závody v rámci Evropského poháru. Tři dráhy ve Francii, Lagos v Portugalsku, Geisingen a Gross Gerau v Německu a na závěr nizozemské Heerde jako dějiště letošního MS prověřily připravenost našich závodníků a kvalitu jejich předsezónní přípravy.

Ve Francii, kde se díky brzkému termínu letošních Velikonoc závodilo již koncem dubna, byla účast KSBM omezena jen na jednoho závodníka v nejstarší žákovské kategorii (Lukáš Mareš). Na ostatních zastávkách Evropského poháru byla účast našeho oddílu početnější a díky geografické různorodosti jednotlivých zastávek se mohli naši závodníci porovnat s bruslařskou elitou různých koutů Evropy. Nutno dodat, že toto porovnání vyznělo pro naše závodníky velice dobře. Četné medailové pozice v jednotlivých závodech i v celkovém hodnocení jsou toho důkazem.

Pro nás trenéry je potěšitelné, že k úspěšným závodníkům z minulé sezóny se přidávají další, kteří výrazně promlouvají do průběhu závodů a z aktivních účastníků se stávají jejich aktivními tvůrci. Ať již to byl elán, s jakým vtrhl do sezóny např. Pavel Procházka jako čerstvý kadet, nebo postupné otrkávání se v početném startovním poli v podání dvojčat Stodolových, stabilní vysoká výkonnost Andrey Lokvencové, Honzy Přibíka, Tomáše Bohumského, který závodí letos se starší konkurencí a Prokopa Stodoly nebo výkony také postaršeného Lukáše Přibíka, který na evropských závodech přeskočil jednu kategorii a z loňských žáků A skočil bez respektu do kategorie Youth (dorostenci), to vše nám dává pocit jistoty, že naše koncepce přináší výsledky a má tudíž smysl. A to jsem jmenovitě nezmínil další, kteří v této tréninkové skupině výkonnostně rostou závod od závodu a posouvají se ve výsledkových listinách výš a výš.

Vždyť koho by při prvním startu KSBM na velkých závodech v Gross Gerau v roce 2009 (tehdy tam byl  Mirek Pražma) napadlo, že v roce 2018 zde bude mít náš oddíl zástupce v TOP 10 ve všech obsazených kategoriích od žáků B až po juniory, mezi chlapci i dívkami. Že naši junioři ve svých závodech budou aktivně narušovat týmovou spolupráci italských reprezentantů a že na souboji s našimi mladšími kadetkami se bude muset napnout síly celá německá reprezentace. Takovou bilanci moc oddílů nemá a naše úspěchy neprošly bez povšimnutí u zahraničních trenérů i závodníků. V podmínkách u nás stále ještě mladého sportu, u jehož zrodu jsme měli tu čest být, je to jistě potěšitelné. Ve své dvanácté sezóně se KSBM zařadilo mezi solidní evropské oddíly, kde systematická práce s mládeží přináší postupně další a další plody.

Před ostravským mistrovstvím jsou všichni naši závodníci dobře připraveni, mnozí prověřeni souboji se silnou evropskou konkurenci a pokud odevzdají vše, co v nich je, o výsledky se strachovat nemusí. A pokud se neumístí dle svých představ, je na každém, jak se k tomu postaví. Jedině konkurence je totiž tím motorem, který pohání každého sportovce vpřed. A my jako trenéři jim v cestě za jejich sny budeme vždy připraveni pomáhat.

A na závěr taková malá bilance:

  • do dnešního dne jsme získali přes třicet medailí na jednotlivých distancích v rámci Evropského poháru v kategoriích kadeti a starší
  • na domácím halovém šampionátu v březnu jsme získali 8 z 11 titulů MČR

IMG_6973 IMG_6970 IMG_7090