Dráhové mistrovství ČR 2022

18 Čvn

S odstupem od akce (který je vždy dobrý, pokud člověk něco hodnotí) se můžeme vrátit k letošnímu MČR. První stránka – organizační. Dlouho bylo na vážkách, zda vůbec budeme schopni jako organizátoři letošní MČR uspořádat. Vstříc vyšlo vedení ČSKB, které podporu vyjádřilo. Zároveň však uvedlo, že dráha v Ostravě, kam jsme se chystali, je pro MČR nezpůsobilá. 

A tak jsme se narychlo dohodli s našimi dlouholetými přáteli, že letošní MČR uspořádáme společně na jejich domovské dráze ve Veselí nad Moravou. 

Spolupráci již máme ověřenou, tak vše klapalo, jak mělo. Po organizační stránce, myslím, nemělo letošní MČR žádnou chybu a děkujeme všem, kteří tu byli. I počasí vyšlo na 100 %.

A teď k tomu, co jsme na dráze viděli.

  • Jedním slovem – nádherné závody. Tím, jak se v ČR zlepšuje konkurence, jdou výkony všech nahoru. Viděli jsme závody v plném nasazení, i se zahraniční konkurencí z Maďarska, Slovenska a Velké Británie.
  • Snad vůbec poprvé jsme viděli takový „balík“ závodníků na nejdelší trati – vyřazovačce.
  • Poprvé byla velmi silnou kategorie seniorek, kam nám „dorostly“ naše úspěšné mladé závodnice. Nikdy v historii jsme neměli tolik žen v této kategorii a na takové bruslařské úrovni. Jsme za to moc rádi.
  • Už v kategorii žákyň B jsme byli svědky týmové spolupráce
  • páteční sprinty na 166 m dual t.t. byly napínavou podívanou, stejně jako nedělní vložený závod 6 nejrychlejších mužů a 6 žen na letmé kolo. Napětí a radost z výkonů všech se daly úplně cítit.

A co se dělo kolem dráhy? Pomoc rodičů, pohoda, zábava, kamarádi.

Děkujeme všem, kteří jste byli, všem, kteří přiložili ruku k dílu. Myslím, že na těchto závodech jsme mohli vidět vše, co náš sport může nabídnout.

A teď k jednotlivým závodníkům:

  • žáci C – náš nejmladší účastník byl Martin Peter. Jeho první velké závody. Martin si vyzkoušel, co to vlastně bruslení je. Nejlepší výsledek zaznamenal ve slalomu, což je super, protože obratnost je na začátku to nejdůležitější.
  • žactvo B – tady jsme měli silnou skupinu dívek v podání Anežky Vrbové, Markétky Peterové a Natálky Maříkové. Děvčata už se začínají ve větší skupině vidět (ač trénují odděleně, protože Markétka s Natálkou jsou z výborně vedené „líhně“ Andrey Podlipské v Zelenči) a snaží se dostat se k sobě. Všechny tři ukázaly velmi bojovného ducha a Natálka i po pádu nevzdala a závodila dál. Anežka (celkově 4. z 20 závodnic) si vyjela krásná 4. místa, Markétky nejlepší umístění byla dvě 5. místa, Natálka měla lepší den sobotu, kde skončila na výborném 6. místě na 166 m. V klučičí kategorii zjistil Dominik Vajanský, že to jde! Závodil, bojoval do cíle. A vyneslo mu to krásné celkové 3. místo z 10 účastníků (a z českých kluků byl 2.). Zdá se, že Domíno začíná přicházet závodům na chuť.
  • žactvo A – poslední kategorie před vstupem do mládežnických. David Holubec se v letošním roce neuvěřitelně zlepšil téměř ve všem. Nejvíc však v soustředění se na samotný výkon, je v něm vidět chuť nevzdat ani milimetr závodu a i když má v kategorii velkou konkurenci, tak se jí nebojí a naopak ho to hodně motivuje. David byl celkově 2. za silným F. Jílkem z RTS a na žádné trati nenechal žádnému jinému soupeři možnost mu 2. místo vzít. A na trati 1000 m se Filipovi už přiblížil na 5 setin vteřiny! Spolu s ním v kategorii se představil i David Musialek, kterému se zatím lépe daří na kratších distancích, kde může uplatnit svou sílu. Jeho nejlepší tratí tak byla 500m, kde skončil 10. 
  • V dívkách máme v téhle kategorii hodně závodnic. Nejsilnější z nich je zatím Nela Krejčí, která se zlepšovala závod od závodu. Její silnou stránkou jsou sprinty, a tak hned v úvodním dual t.t. zaznamenala první stříbro na MČR. První zlatou a tím pádem i titul Mistryně ČR vybojovala v nádherném finále na 500 m! A i když měla obavy z delších závodů, tak je na závěrečnou bodovačku na 2 km nechala v heatboxu a její výkon ji přinesl 5 bodů a tím i 2. místo! V téhle kategorii je navíc mladší a uvidíme, jak si povede příští rok. Celkově 9. v konkurenci 20 závodnic skončila Terezka Otová. Ta se pomalu v závodění zabydluje, její velkou předností je bojovnost, nebojácnost a přemýšlení. Největší úspěch zaznamenal na 500 m a na bodovačce (8. místo). Amálka Káninská skončila celkově 12., nejlépe se jí vydařil závod bodovací (11. místo). Spolu s ostatními kamarádkami tvořila v téhle kategorii bezvadnou partu. Do té patří i Lucka Dykastová, která si ze závodů odnesla různorodé pocity. Nejvíc se těšila na nejkratší sprint na 166 m. Ovšem účast v něm ji překazil dvojí ulitý start a tím byla z této trati diskvalifikována. A tak si Lucka zažila první velké zklamání, které ale ke sportu taky patří a Lucka to zvládla výborně. A že to nebyl lehký vstup do celého MČR. Nedala se a v závěrečném závodě na 2000 m points si opravdu sáhla hodně hluboko do svých zásob a zajela 12. místo.

Radost nám dělá i to, že v naší oddílové pobočce v Zelenči nám rostou technicky velmi dobří závodníci, kteří s těmi modřanskými navíc tvoří dobrou partu. 

  • Kadeti – naše parádní skupina. Tihle 13-14letí jsou prostě nej. Andrea Říhová – nejrychlejší na 166 m. Její start je ozdobou každého sprintu, kde časy předčí i mnohem starší kategorie. Andy je tak Mistryní ČR na 166 m dual t.t. a vicemistryní na 1000 m. Medailovou sbírku zkompletovala 3. místem na 500 m a celkovým 2. místem. Veronika Dykastová je silná snad ve všech závodech, ve kterých nastoupí. Na sprintech se postupně velmi výrazně zlepšuje a spolu s Andy tvoří hodně silnou dvojku na nejkratších tratích, kde jsou soupeřkám časově výrazně odskočené. V téhle silné kategorii je těžké dobít vrchol. Po samých 2. místech (což je samozřejmě báječné) se Verča dočkala titulu na své oblíbené distanci – 1000 m. To je totiž závod, kde rozhoduje výkonnost spolu s trpělivostí a taktickou vyzrálostí. To všechna Verča už prokazuje. Jen tomu občas možná nevěří. Ale to přijde. Její velmi vyrovnané výkony jí vynesly celkové prvenství v overall hodnocení!

Mezi chlapci jsme měli na MČR trio naprosto rozdílných závodníků: Jáchyma Podlipského, Tondu Brejchu a nejmladšího Vojtu Vrbu. Nejlépe si podle předpokladů vedl Jáchym, který si odváží stříbro a tituly vicemistra ze 4 tratí. I pro něj nezačalo MČR nejlépe – na 166 m asi pomýšlel výš než na 4. příčku. Ale možná ho to „nakoplo“ k výborným výkonům v dalších závodech, kde už ani jednomu z 19 soupeřů nedal šanci na zisk 2. místa. Letos v této kategorii vládne veselský Tobiáš Krupka, od něhož ale Jáchym není vůbec daleko – vždyť třeba závěr eliminačky na 5000 m musela rozhodnout až cílová kamera! Jáchym už se v balíku pohybuje prostě mazácky a je vidět, že o závodech hodně přemýšlí. Tonda Brejcha, který s bruslením začal o něco později,  letos nabral rychlost i výdrž. Je bojovný a to mu vynáší výborné výsledky. Svou sílu ukázal v závodě na 500 m, kde skončil na krásném 6. místě! Až zapracuje na technice, tak se bude moct ještě víc zaměřit i na taktiku a do budoucna se určitě posune. Vojta Vrba se letos v téhle silné kategorii rozkoukává. Zatím nemá tolik síly, aby zajel sprinty tak, jak by si představoval, ale je již dnes velmi silný ve vytrvalostních závodech. Nejlepší výsledek (9. místo) na 5000 m E je v téhle nabité kategorii krásný a slibný do dalšího roku. I jako mladší se však pohybuje v půlce startovního pole, a to je super. 

Dorost

V téhle kategorii 15-16letých se už láme chleba. U dívek ještě víc než u chlapců. Naše barvy tu zastupovala jediná závodnice –  Jesika Forstová, se kterou jsme letošní závodní sezónu pojali jako návratovou po zranění. A Jes se opravdu každým závodem vrací. Na MČR tu měla opravdu silnou konkurenci nejen českých závodnic, ale především výborných maďarských bruslařek. Jesice vyhovují delší tratě, kde ale stále dohání tréninkové manko. A tak se jako optimální jeví závod na 1000 m, na který jsme se také v letošní sezóně zaměřili. A na MČR to Jes potvrdila – chytrou jízdou v závěsu za českou současnou jedničkou Johanou Prachárovou dojela ve finále 5. z osmi závodnic a vybojovala tak stříbro v rámci hodnocení MČR. V celkovém hodnocení byla 8.

Startovní pole chlapců sice nebylo tak početné jako u dívek, ale je pravděpodobně českou nejsilnější kategorií v současnosti. Minimálně 4-5 českých závodníků může bojovat i o evropské medaile – prostě tohle je konkurence na té nejvyšší úrovni. Naše barvy tu hájili Adrian Vajanský a Lukáš Mareš. Oba dva zatím upřednostňují kratší tratě. Na té nejkratší to také oba dva potvrdili:  Adri vytěžil maximum ze své největší zbraně – velmi silného startu a závod suverénně (o 0,3 s) vyhrál. Adrian si pak na obou dalších sprintech (500 a 1000 m) dojel pro stříbro a protože zajel velmi dobře i obě dlouhé tratě, zajistil si nejen další medaile MČR, ale i celkově 2. místo v hodnocení EEC. 

Lukáš ze své zbraně – kterou je excelentní technika bruslení – vytěžil maximum také a ve finále na 166 m dual t.t. vše prodal a dojel na 3. pozici, za svými staršími kolegy. Škoda jen, že kvalifikační pravidlo postupu do exhibičního závodu na jedno letmé kolo bralo v potaz časy z kvailfikace a ne z finále, v němž se Lukáš zlepšil o 0,3 s. Protože v letmém kole by Lukáš jistě využil své techniky ještě více. Vdalších závodech pak byl celkem 4x 5., což je výborný příslib na příští sezónu v téhle kategorii.

Junioři/rky

Kategorie žen byla na MČR bohužel ochuzena o naše další závodnice – především Veroniku Říhovou a také o Zuzku Stodolovou. A tak štít KSBM držela v závodech Johanka Stodolová, která ani na jedné trati nedala svým soupeřkám šanci na boj o zlato. Veze si tak celkem 5 titulů MČR a spolu se seniorkou Kačkou Kainovou se stala naší nejúspěšnější závodnicí letošního MČR. Gratulujeme moc.

V juniorech nás zastupovali dva závodníci: Patrik Maleček a Lukáš Přibík. Lukáš bohužel nestihnul kvůli školním povinnostem páteční závod na 166 m dual t.t., který měl být jeho parádní disciplínou. Krásně ho ale zastoupil právě Patrik, který nechal za sebou všechny své soupeře a vybojoval svůj první titul Mistra ČR! V dalších závodech k tomu přidal 3 bronzy a celkově skončil také 3. Bylo to pro Patrika moc pěkné MČR.

Lukáš se do MČR zařadil hned v sobotu na trati 500 m+d, v níž svým soupeřům nedal šanci a doslova jim ujel. Titul Mistra ČR pak kromě téhle tratě vybojoval i v závodě na 1000 m. O celkové prvenství se „tahal“ s Honzou Hořákem, s nímž měl stejnou bodovou bilanci. Rozhodovala však nejdelší, 10km eliminačka, na které byl Lukáš 2. za Honzou a tím pádem i druhý celkově v rámci EEC. I tak Lukáš předvedl stále vzrůstající formu.

Seniorky

Jestli jsme jako trenéři na něco pyšní, pak na to, že poprvé v historii českého in-line bruslení máme tak početnou skupinu seniorek. Z našeho oddílu bojovaly o mistrovské medaile 4! závodnice – Jana Bohumská, Markéta Fajkusová, Kateřina Kainová a Andrea Lokvencová. Všem čtyřem patří velký dík a obdiv, že je závodní bruslení stále baví a že jsou ochotné tomu věnovat tolik času. Vždyť kolik dalších dívek před nimi skončilo právě před branami téhle prestižní kategorie. Právě v téhle kategorii všechno vrcholí. Hodiny tréninků, opakování techniky, překonávání nezdarů ale i vítání úspěchů. Prostě – holky díky a vydržte – všechno máte před sebou.

Na MČR všechny čtyři předvedly výborné výkony. Jak už jsem psala – Kačka Kainová je spolu s Johankou Stodolovou nejúspěšnější závodnicí letošního MČR – vybojovala suverénně všech 5 titulů, které jí právem patří. Na dlouhých tratích s ní velmi dobře držela krok i po dlouhé pauze se navrátivší Andrea Lokvencová, která byla na bodovačce i eliminačce vždy stříbrná, i když konkurence v Lucce Korvasové byla velká. Celkově si Andrea vybojovala také 2. místo.

Kratší distance vyhovují více Janě i Markétě. Jana všem a samozřejmě sobě nejvíc udělala velkou radost v závodě na 500 m, kde si dojela jen o 0,1 s za Kačkou pro stříbro, třetí pak byla Markéta. Pořadí si obě vyměnily na nejkratším sprintu, kdy za Kačkou na druhém místě dojela Markéta a Jana brala bronz. Markéta přidala pak stříbro i v bojovném finále na 1000 m. Holky, byly to krásné závody.

Senioři

O téhle kategorii musíme říct, že byla parádní – krásné a napínavé závody, kde českou špičku hecovala i přítomnost výborného anglického závodníka Samuela Morrise. V téhle kategorii jsme také měli vysokou účast – vždyť z 10 závodníků byly čtyři z našeho oddílu: Tomáš Bohumský, Erik Maleček, Tadeáš Sochr a Prokop Stodola. To, co jsem napsala výše u žen, platí i u mužů – tady se úročí všechno, co do toho kluci dali ty roky předtím. A to je ten cíl, který říkám i novým adeptům – uvidíme, jak si povedete v hlavní seniorské kategorii. A našim se dařilo výborně. 

Nejúspěšnější byl ve Veselí Tomáš, u kterého jsme byli trochu v napětí, jak se mu povede, protože letos se připravuje spíše na ledovou sezónu a neobjel tolik závodů. Ale nenechal nikoho na pochybách, že dokáže sladit formu na tratích, na které se zaměřuje i na ledě – tedy na kratších. Potvrdil to vítězstvím na 166 m dual t.t., kde porazil dosud dlouhodobě nejsilnějšího českého sprintéra Radka Fajkuse z Benátek. Druhý titul Mistra ČR pak přidal i na dalším sprintu – na 500 m. Ke dvěma zlatům přidal ještě bronz na 1000 m a krásné vítězství v napínavém exhibičním sprintu na 1 letmé kolo. Tomáš prostě umí bruslit.

Podobně se dařilo i Prokopovi, který ve velmi těžké konkurenci vybojoval jeden titul Mistra ČR v posledním – nejdelším eliminačním závodě a k titulu přidal ještě stříbro v závodě na 500 m a bronz ve sprintu na 166 m dual t.t.. Vítězstvím v nejdelším závodě vybojoval i celkové prvenství (při shodnosti bodů se staršími a velmi zkušenými závodníky z Benátek n. J. rozhodovala právě tato trať), což je pro Prokopa určitě velký krok kupředu. Prokop je takový náš univerzál – zajede jakoukoli trať s velmi dobrým výsledkem.

Erik ukázal opět svou v posledním roce rychle vzrůstající formu. Radost sobě i nám udělal právě ve sprintu na 166 m, což nikdy nebyla jeho parketa. Ale v posledním roce hodně na rychlosti zapracoval a výsledek bylo 6. místo na téhle trati. Na delších tratích chybí Erikovi trochu víc závodních zkušeností, ale pokud bude jezdit a závodit dál, jeho čas ještě přijde právě na delších distancích.

Posledním z kvarteta mužů je Tadeáš. Ale nikoli posledním v pořadí. Tadeáš je v jedné věci naopak prvním. Patří ke generaci těch prvních bruslařů, které jsme měli v oddíle. Tadeáš u nás začal v září 2008 ve věku 10 let. Ti, kdo sledovali jeho bruslařskou kariéru vědí, že to neměl nejjednodušší – vždycky nejmenší ze všech měl jen těžko šanci se v mladších kategoriích prosadit. Nenaučil se bojovat na prvních pozicích – i to je handicap. Ale nikdy to nevzdal, vždy byl zaměřený na svůj osobní rozvoj, pokaždé se na závodech na Korunce nezapomněl zeptat, zda se zlepšil. A zlepšoval se. Pomalu, ale vytrvale. Na tréninku jedinkrát neřekl, že něco nedá, nemůže. Vždycky bojoval. A dnes – i při náročném VŠ studiu – je stále velmi platným členem naší party jak na tréninku, tak právě i na takových závodech – jakým je Mistrovství ČR. I proto jsem dnešní povídání chtěla zakončit právě Tadeášem, který zajel ve Vesellí dobré závody se 7. místem v eliminačce. Ne jako našim „nejstarším“ závodníkem ve Veselí, ale jako tím, který je i pro nás trenéry takovým majákem. 

Díky všem, kteří jste ve Veselí byli. Byly to krásné závody ve všech kategoriích, jak sprinty, tak dlouhé tratě. A zejména závěrečné eliminační závody tří spojených kategorií byly takovým splněným snem – vidět v ČR takový balík závodnic a závodníků na velmi podobné úrovni, o tom se nám na začátku roku 2006, kdy jsme začínali, opravdu nesnilo.

Takže díky za splněné sny.

FOTO LK+ P. Korvasová+M.Mareš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *