Gross-Gerau největší závod na 300m dráze

29 Dub

Letošní 36. ročník International Speedskating kriterium v Gross-Gerau se stal v hlavní kategorii kořistí Barta Swingse, který tu letos poprvé po ledové sezóně nastoupil do závodů na inline bruslích.  Mezi ženami byla nejkomplexnější závodnicí Číňanka Guo Dan (vyhrála i v Geisingenu). V G-G padl rekord účastníků – na startu se objevilo 950 závodníků.

Počasí i přes nepříznivou předpověď nebylo velkou překážkou, pršelo jen v neděli dopoledne. Bohužel se musely rušit některé závody, takže se celý program ani neodjel. Ani to však na kráse tohoto závodu neubírá – viděli jsme tu mnohé účastníky zimních olympijských her v Soči, pro které to byly povětšinou první starty v in-line sezóně. Jmenujme především olympijského vítěze na sprinty Michel Muldera, stejně jako fenomenálního Barta Swingse nebo mezi ženami Francescu Lollobrigidu.

My jsme se letos do G-G. vydali se silnou sestavou 19 závodníků.  Nejlépe se vedlo klukům z kategorie žáků A12 – Tomášovi Bohumskému – celkově 2. a Prokopu Stodolovi (3.). Smůlu měl ve stejné kategorii Kuba Holubec, který ale po nehezky vypadajícím pádu a odřeném obličeji nevzdal a jel dál a svým bojovným výkonem dosáhl v konkurenci 31 závodníků na 22. místo.

IMG_3091

 

Umístění do desítky si přivezli i další naši: Lukáš Přibík (3.), Kačka Kainová a Miky Brzoň (4.), Andrea Lokvencová (5.), Honza Přibík (7.).

IMG_2975Na tak velkých závodech ale rozhodně nelze přehlížet i výkony těch, kteří třeba zrovna kvůli pádu nebo prostě kvůli ohromné konkurenci na top 10 nedosáhli. Nelze opominout osobní rekord Matěje Pravdy, kterému se konečně na 300 m podařilo překonat hranici 25 vteřin. Jeho rekord (a zcela určitě i český rekord) je tedy nyní 24,612, což už je čas vysoké kvality. I přesto s ním skončil na 16. místě (to jen pro představu, jaká konkurence tu byla). V této časovce padl i neoficiální světový rekord – Simon Albrecht – věkově ještě junior A, tu zajel na téže trati čas 23,299 a o půl vteřiny ujel všem ostatním.

 

Další náš senior – Matěj Krupka si zajel dobře např. bodovací závod – kde ve finále B dojel pro bod, IMG_2991dobrý závod jel i v rozjížďce na 500 m, kde s dvěma silnými Španěly, Číňanem a Italem bojoval až do cílové čáry o pozici v rozjížďce.

Junioři A

Jára Klícha a Šimon Pravda tu taky zabojovali. Jára se konečně na závodech „chytil“ a jeho výkon závod od závodu rostl. V časovce na 300 m byl ze všech českých juniorů A zde nejrychlejší (čas 26,424 a 28. místo), celkově skončil jen o místo za o rok starším Lukášem Veverou – naším bývalým členem (tomu se zde zase moc hezky podařil závod na 500 m, kde postoupil z rozjížďky). Šimon bohužel spadl hned ve sprintu na 500 m  (na cílové pásce, kde všichni těsně vedle sebe dojížděli v telemarku), a to jeho výkon muselo v dalších závodech poznamenat.

IMG_3158 IMG_3161 - kopie

Junioři a juniorka B

IMG_2927Jula Stodolová poprvé od pádu a otřesu mozku opět závodila, a závodila s chutí. Přestože tréninkový výpadek se na takhle těžkých závodech projevit musí, bojovala např. v bodovačce ve finále B o bod, což se jí jen těsně nepovedlo.

V juniorech B jsme měli Aleše Ceplechu a Tomáše Brabence. Aleš všechny kolem překvapil velmi dobrým časem na 300 m – 26,906 s, což mu vyneslo umístění v polovině závodního pole. To u nás na sprinty nebývalo moc časté. Své sprintérské kvality potvrdil i dobrým časem na 1000 m. (Ostatně oba junioři B si tu zlepšili své osobní rekordy na 1000 m o 5 vteřin).

IMG_2958

 

Naproti tomu Tomášovi se velmi podařila dlouhá trať – bodovačka na 3000 m, kde se díky svému bojovnému výkonu v rozjížďce dostal až do finále A. Tam  se bohužel připletl do pádu a museli ho ošetřovat v místní nemocnici a nemohl tak nastoupit do závěrečného finále A na vyřazovačku. I přesto se tu celkově stal našim nejlépe umístěným juniorem B. Je dobře, že tu nyní máme vyrovnanou dvojici závodníků.

IMG_2959

Kategorie kadetů a kadetek

Z našich kadetů tu závodil jen Jenda Hemer. Byly na něm už vidět zkušenosti s jiných těžkých závodů, které absolvoval, a tak ani netrpěl počáteční velkou nervozitou, jak dosud u něj bylo zvykem. Hned na startu 300m časovky si zajel velmi slušný osobní rekord – 28,387 s (o více než 1,5 vteřiny), a to ho „vyvezlo“ až na 25. místo ve Sprint cupu. I v dalších závodech si vedl dobře, nás zaujal jeho aktivní, už nebojácný výkon se snahou být na špici balíku.

IMG_3029

Mezi kadetkami jsme měli silné trio závodnic Tereza , Andrea a Madla. Nejlépe se tentokrát vedlo Andree, která, ač poprvé na takových velkých závodech, bojovala velmi neohroženě, nezalekla se o rok starších a leckdy o hlavu větších soupeřek a zaujala tu svým výkonem nejen nás, ale i další výpravy. její výkon je možné shlédnout na videu např. v závodě na 1000 m, kam se dostala v poli 76 závodnic do finále! I v něm si počínala velmi dobře – prokázala cit pro vývoj závodu, když bylo potřeba, tak se schovala v balíku (její řazení do balíku je obzvlášť hezká podívaná), když jí hrozilo, že se ocitne vzadu, v pravou chvíli vyrazila dopředu. Její výkon v G-G zasluhuje absolutorium – samozřejmost, s jakou se pohybovala ve všech závodech ve velmi početném poli závodnic, není vůbec běžná. Celkově tu Andrea vybojoval krásné 5. místo, první z kadetek ročníku 2000.

IMG_3166

IMG_2915Madla – také mladší v kategorii kadetek, se pomalu vrací do své dřívější závodnické formy. Ač ona sama nebyla se sebou úplně spokojená, tak není důvod – její stejně stará – velmi dobrá spoluzávodnice Sarah Zwick z Gery skončila jen těsně před ní. Madla ukázala bojovného ducha především v bodovačce, kde si došla pro bod, což se na takovýchhle závodech velmi cení. Bohužel ani to jí nestačilo na finále A, a tak nejela závěrečnou vyřazovačku, kde byly všechny B finále pro časový skluz vypuštěny.

IMG_2907Tereza sice nezajela takový výsledek jako minulý týden na 3drahách, ale v tom rozhodně nebyla sama. Ani taková jména, jako seniorky Sabine Berg a Katarina Rumpus, nebo v kategorii kadetek Chloé Moulis – nedokázaly své výborné výkony z minulého týdne ihned obhájit. Není vůbec lehké být každý víkend na bedně. Přesto Tereza rozhodně nevypadla ze své role kvalitní závodnice – její čas na 300 m – 29,502 jí vynesl výborné 9. místo ve Sprint cupu. Terku a Andreu si můžeme prohlédnout ve finále A vyřazovacího závodu na 5 km

Kategorie žáků a žákyň

I tady jsme měli silné zastoupení – v podstatě se tu sešel celý výběr KSBM Czech CadoMotus Junior týmu, kde jsou také právě i závodníci z kategorie žáků a žákyň. O 12letých klukách – Prokopovi, Tomášovi a Kubovi jsme už psali výše, tak jen pár slov k jejich výkonům jako celku. Na Tomášovi je vidět jeho velká vyježděnost a zkušenosti z podobných, silně obsazených závodů. V každém závodě si počíná velmi zkušeně, hlídá si svou pozici, zbytečně nemrhá silami, využije svou výbornou bruslařskou techniku.

IMG_3097 IMG_3104

Prokop měl možná z balíku zbytečný ostych – jakoby neměl odvahu jít k Tomášovi na čelo závodu. Dohnal to však vždy závěrem, kdy do finiše dal pak vše. O Kubově smůle už jsme psali, jeho výkon tím pádem byl samozřejmě poznamenán, ale jeho snaha o spolupráci s Tomášem a Prokopem byla viditelná – vždy se snažil jet za jedním z nich. To, že to není vůbec snadné se na dané místo dostat, je každému jasné. Ale snaha o to se pokusit je na Kubovi vidět. Do budoucna tu máme výbornou trojici stejně starých závodníků.

IMG_3119O rok starší Honza Přibík jezdil v G-G velmi dobře. Také už zužitkoval zkušenosti ze dvou letošních těžkých závodů v Geisingenu a na třech drahách a na jeho výkonu to bylo hodně znát. Získal sebedůvěru, nebál se jít táhnout balík, zařazoval se do balíku zcela samozřejmě, snad jen závěrečný finiš ne vždy načasoval úplně nejideálněji. Ale i to je o zkušenostech a poznání vlastních možností.

Stejně stará Kačka Mesteková zajela krásně rozjížďku na 3000 m. Ve finále pak byla možná zaskočena náročností dvou dlouhých tratí v jeden den a možná se i lekla velkého počtu závodnic na startu. V neděli, v závodě na 1500 m už pak ukázala, že do první desítky v mezinárodní konkurenci patří (a to i přesto, že právě v téhle kategorii mají velmi silnou sestavu děvčat Italové – celkem 6 jich skončilo mezi prvními 11). Kačka tak vybojovala 15. místo celkově.

IMG_3115 - kopie

IMG_3062Mezi 11 letými děvčaty bojvala druhá Kačka – Kainová. tak si také vedla lépe až v druhém závodě (1000 m), kde si začala věřit, že i po nemoci je schopná dobře závodit, a tímhle výsledkem si zajistila celkovou 4. příčku.

IMG_3080Stejně starý Miky Brzoň mezi chlapci ukázal, že se jen tak někoho nezalekne. Tomu se naopak povedl delší závod (na 2000 m), kde dojel na 3. pozici. V závodě na 1000 m si zřejmě nevypočítal správně síly do cílového finiše, ale to je v tomto věku naprosto pochopitelné. Miky jezdil pěkně a zaslouženě si odváží z G-G 4. místo.

IMG_3052Na závodech náš nejmladší – Lukáš Přibík – zajel hezky – i když konkurence v jeho kategorii nebyla velká (závod s větší účastí pak zažil na dlouhé trati, kdy byli spojení s 11letými kluky). V prvním – odděleném závodě na 1000 m jel celou dobu na první pozici – nakonec ho ve sprintu dva závodníci předjeli. I když po taktické stránce to nebylo úplně nejšťastnější řešení – my trenéři jsme raději,když v mladších kategoriích děti poznávají, co všechno vlastně umí a začínají si věřit, že jet se dá i zepředu a ne jen „se tak vzadu držet balíku“.

Celkově tedy můžeme být se závody spokojení. Pokud by organizace nevázla a odjely se všechny závody, některá umístění by se jistě vylepšila.

Celkové výsledky  zde.20140425_sprintcup_gg

20140426_27_kriterium_gg

Galerie fotek