Halové závody v Bernhausenu opět po roce

20 Úno

IMG_4230Německý Bernhausen nedaleko Stuttgartu je pro náš oddíl už tradiční zimní závodní zastávkou. Dvoudenní závody s rozličnými formáty závodů jsou velmi dobrou prověrkou technických dovedností našich závodníků.

Na těžkých slalomech, ve štafetách, v závodech v protisměru i v normálním směru si tak každý může ověřit, jestli ho brusle poslochají už dobře, nebo je potřeba ještě trpělivě poilovat techniku.

Letos jsme přijeli s 15člennou výpravou v čele s nejstaršími kadety. Téměř všichni už věděli, do čeho jdou, nováčkem na těchto závodech byl Adam Lhoták, který svůj křest zvládl na výbornou.

Ale popořádku. Našimi nejmladšími byli Eliška Procházková a Martin Bohumský v kategorii žáků C. Martin se s konkurencí nijak nepáral a s přehledem zvítězil. Startovní pole u Elišky bylo o poznání širší (převaha dívek v žákovských kategoriích je velmi častá). Elišce se povedly závody na 2 kola, kde skončila 3. a 4., celkové lepší umístění ji trochu pokazil slalom. Eliška, stejně jako Martin však byla ve své kategorii mladší, takže oba dva předvedli krásný výkon.

V žácích a žákyních B (ročníky 2004-2005) jsme měli silnou skupinu 5 dětí. Johanka Stodolová bojovala ze všech sil a celkově se umístila na krásné 4. pozici ze 17 startujících. O medaili ji s největší pravděpodobností připravil pád v druhém závodě na 7 kol, v ostatních závodech dojížděla na 3. nebo 4. pozici. Adriana Pískatá ve stejné kategorii zase dominovala v těžkém slalomu, kde dojela na výborné 2. pozici. V ostatních závodech bylo ještě patrné tréninkové manko po podzimní zlomenině.

V kategorii stejně starých chlapců jsme měli 3 zástupce – jedním z nich byl i náš debutant Adam, který se nezaleknul starších a zkušenějších soupeřů a např. ve sprintu na 25 m využil svou sílu a dojel v čase 5,40 na krásném 5. místě. Celkově  skončil 8. z 10 startujících, což je krásný výsledek v zhledem k tomu, že se závoděním teprve začíná.

Lukáš Přibík – vítěz této kategorie – společně s Pavlem Procházkou si za své výkony vysloužili v některých závodech potles na otevřenén scéně. To je vůbec na závodech v Německu krásné, že tady se tleská dobrým vákonlům bez ohledu na to, zda výkon ukázal domácí nebo cizí závodník. Jejich ukázková spolupráce v dlouhých závodech, stejně jako Lukášovy výborné výkony v dovednostním slalomu nebo bojovnost Pavla na ostatních tratích potěšily nejen závodníky samotné, ale i jejich trenéry.

 

Žáci/žákyně A

V této kategorii už máme opravdu stálice jedněch z nejlepších evropských závodníků. Tomáš Bohumský prokázal, že kromě bruslařských dovedností, které má už plně v krvi, vysoké natrénovanosti projevující se na dloiuhých tratích, má navíc na svůj věk velmi vyspělou taktickou dovednost. Zdá se, že v této kategorii mají jeho mladší kamarádi výborného „šéfa“ závodů. A oba kluci, kteří s nim v závodech jezdili – Jakub Holubec a o rok mladší Miky Brzoň – si spolupráce s Tomášem velmi užívali. Navíc je to pro oba kluky výborná motivace – vědí, že v závodě nejsou sami. Bodovačka a vyřazovačka, kterou už měli zařazenou (a někdo z kluků jí jel poprvé v životě), byly  právě ukázkou perfektní spolupráce všech tří kluků. Pořadí našich kluků: Tomáš 1. místo, Kuba 3. místo a Miky 4.

V dívkách jsme měli také silné duo: Kateřinu Kainovou a Janu Bohumskou. Obě byly mladší v kategorii, ale na jejich výkonech a umístěních to rozhodně nebylo znát. Obě závodily s chutí a motivací. Janu musíme pochválit za veliký úspěch ve sprintu, kde předjela všechny! soupeřky a závod na 25 m vyhrála v čase, který by ji řadil vysoko i mezi chlapci (4,77). Její sprintérská síla spolu s výbornou starovní reakcí ji možná ukazuje, co bude její doménou. Velmi překvapila ale i v dlouhých závodech, které zatím tolik v oblibě nemá. V Bernhausenu bojovala s mnohem staršími a většími soupeřkami, což jí nakonec přineslo i výborné 5. místo z 13 startujících.

Kačka Kainová excelovala zase ve slalomu. V něm zvítězila o 3 vteřiny před druhou závodnicí z Německa. Náročnost slalomu byla vysoká. Kromě toho, že byl dlouhý (Kačka jej jela v čase 45 vteřin), byl prvkově náročný a navíc tu je pravidlem, že si závodníci slalom před ostrým startem nezkoušejí. Celou trať se všemi otočkami a správnými najetími si musí pamatovat jen z jediného průchodu tratě s rozhodčím. Rozhodně nejde o nic lehkého. V ostatních záviodech statečně bojovala se stašími soupeřkami, a nakonec zaslouženě vybojovala zlatou medaili.

Nejstaršími našimi závodníky tu byli kadeti Kateřina Mesteková, Honza Přibík a Filip Pískatý. Ačkoli se zdá, že konkurence tu nebyla velká (u kluků byli jen tři), závody byly hodně zajímavé, protože všichni tři kluci byli velmi vyrovnaní a o celkovém pořadí se rozhodovalo až v posledním závodě. Honza totiž svoje umístění zkomplikoval slalomem, ve kterém prostě zabloudil a skončil až třetí. V závodě v protisměru pak došlo dokonce na dlouhé jednání rozhodčích, když v poslední zatáčce fauloval Honzu domácí závodník Luca Berti, což pořadím  zamíchalo. Filip jel v závěsu za nimi a nakonec se mu  tomto závodě podařilo zvítězit. Celkově tedy Honza skončil první a Filip třetí.

Kačka měla už konkurenci větší. Překvapila jako mladší v kategorii hlavně na delších závodech, kde prokázala výbornou fyzickou kondici. Závody se jely rychle a Kačka udržela krok s dívkami, které jsou již v hledáčku německé reprezentace. O mediali ji možná připravil slalom, který projela bezchybně, ale protože její soupeřky zajely ještě rychleji, skončila v něm až šestá. Nicméně 4. místo je pro Kačku krásným výsledkem.

Zážitek přinášejí na těchto závodech i štafetové závody. Nejprve cross štafety s překonáváním překážek a pak i normální štafety. Navíc se tu dají míchat záviodníci z různých oddílů ale i pohlaví, takže dohromady jezdí smíšené štafety. Atraktivnosti to určitě přidá. I tady jsme byli velmi úspěšní: jedno druhé a dvě třetí místa jsou toho dokladem.

Celkem si tedy z Bernahausenu odvážíme 8 individuálních medailí a tři štafetové. Dobrý výsledek pro naše závodníky a velká gratulace. Našich výkonů si všiml i tisk, následně vyšel dlouhý článek o závodech ve stuttgardských novinách a organizátoři nás už nyní pozvali na příští rok. Určitě přijedeme, protože podmínky pro nás, závody samotné, ale především přátelská atmosféra z těchto závodů dělají příjemný bruslařský víkend.

20150209_STZ_HIER_FIV_005

Celkové výsledky najdete zde.

Za fotky děkujeme Tomášovi Lhotákovi.