Závody LIL v Praze a mistrovský půlmaraton

6 Srp

Poslední letošní mistrovství republiky se odehrálo v neděli v Praze. V rámci letošního LIL Tour se konalo mistrovství ČR v půlmaratónu. A jak  byly závody počátku sezóny extrémní svým deštivým počasím, neméně extrémní počasí panovalo na Rohanském nábřeží. Teploty přes 30 stupňů sváděly spíše ke koupání v nedaleké Vltavě, než v koupání se ve vlastním potu s bruslemi na nohou.

Přesto se na startu všech závodů objevilo 23 závodníků KSBM a předvedli vesměs bojovné a hezké výkony. Nevyhnula se nám smůla, která postihla Šimona, Julu, Terezu a Denisu Kučerovou v podobě pádu, ale všichni až na Šimona, kterému se zablokovalo kolečko v nárazem posunutém rámu své závody bojovně dokončili.

Mistrovské závody se v posledních letech jezdí už s odděleným startem mužů a žen a tak bylo zajímavé sledovat, jak si hlavně naši mladí povedou v soubojích se  staršími a zkušenějšími závodníky. Naše jediná zástupkyně slabšího pohlaví Jula se po celý závod skvěle držela ve vedoucí skupině, ze které odskočila jen suverénní Kačka Novotná. Před závěrečným finišem ale Jula bohužel spadla a očekávaný souboj o kadetské zlato s reprezentační kolegyní Míšou Sejpalovou se tak nekonal.  Druhé místo ale i tak uhájila před další benáteckou závodnicí Miladou Došlou. Celkové 9. místo mezi ženami je sice poznamenáno pádem, ale ztráta necelých 40 vteřin není velká a je důkazem ohromné bojovnosti July, o které my ale dobře víme.

Mužský závod s účastí Yanna Guyadera sliboval zajímavý souboj taktiky. Favorit ale nenechal nikoho na pochybách a  hned v prvním kole odskočil z hlavního balíku a jel si svůj vlastní závod. Matěj se sice pustil po krátkém zaváhání do stíhání, ale poté, co se na něho dorazil Ondra Suchý a mohlo dojít ke stíhání francouzského uprchlíka ve dvou či alespoň k vytvoření silné druhé dvojice, tempo naopak znatelně polevilo a dovolilo početnému hlavnímu poli opět se sjet dohromady. V prvním balíku jsme měli Matěje, Lukáše, Šimona a Járu, v druhém pak skvěle jeli Aleš s Tomášem Brabencem a Kryštof, morálně podporovaní zkušeným Honzou Stodolou. V další skupině pak jel svůj první půlmaratón Jenda a nevedl si na tak dlouhé trati v těžkých podmínkách vůbec špatně. Šimon pak nastoupil do úniku, který nebýt pádu, mohl být rozhodující. Jediný, kdo se ho vydal stíhat, byl Vojta Pospíšilík, který sice Šimonovu tempu nestačil, ale po jeho pádu pokračoval sám ve statečné sólo jízdě, která mu přinesla zasloužený titul i přesto, že početné hlavní pole v posledním kole výrazně zrychlilo a náskok se rychle zmenšoval. Hlavní pole pak předvedlo strhující finiš, ale jen o druhé mistrovské místo.

V pozadí mistrovského závodu nelze nevyzdvihnout výkony našich závodníků i na kratších tratích. Pozornost na sebe upoutala hlavně Andrea, která zvítězila v závodě na 3 km absolutně a mezi ženami i na 10 km, když porazila mnohá známá jména našeho in-linového pelotonu. Spolu s Terezou a Matyášem jeli skvěle i po taktické stránce a v hlavní skupině o sobě věděli a spolupracovali. Škoda pádu Terky v posledním kole, který ji připravil o zasloužené lepší umístění v celkovém pořadí. Druhé místo mezi ženami uhájila ale i tak, stejně jako Matyáš ve své kategorii. Gratulujeme.

V dětských závodech jsme pak slavili další úspěchy a medailové posty zásluhou Kačky Mestekové, Nikolky, Zuzy, Prokopa a Kuby.

Zrekapitulujeme-li si MČR v půlmaratónu, tak mistrovský titul jsme získali v kategorii kadetů, kde vyhrál Kryštof Pravda před Jendou, Jula byla i přes pád v závěrečném kole druhá mezi kadetkami, stejně jako Jára v juniorech B. Zvláště kadetům patří velká pochvala, protože pro mnohé to byl první půlmaratón v životě a vedli si opravdu dobře jak po stránce samotného výkonu, tak co se týče dodržování smluvené taktiky. Lukáš Vevera, který jel svůj poslední mistrovský závod v našem dresu před přestupem do Inlinetalentu, získal bronz. Na jediného našeho seniora v závodě – Matěje Krupku – zbyla po třech  letošních mistrovských titulech tentokrát nepopulární bramborová medaile.

Pochvalu a uznání si ale zaslouží všichni, kdo v extrémních podmínkách dorazili a předvedli to nejlepší, co v nich bylo.  A že jich uprostřed prázdnin v tropickém vedru více než polovina celého oddílu je pro nás potěšitelné. Je vidět, že je bruslení baví ve všech jeho podobách a to je dobře.

Celůkové výsledky najdete na stránkách závodu www.lifeinline.cz