Berlínský půlmaratón 2013

8 Dub

Pokud je závod 3Pistes ve Francii velkolepým startem do dráhové sezóny v Evropě, pak vyznavači silničních závodů vzhlížejí stejně k berlínskému půlmaratónu. Jeho 33. ročník se konal v neděli 7. dubna a v jeho rámci se konal posedmnácté půlmaratón bruslařský.

Doposud na tento závod jezdil z našeho oddílu jen Matěj Krupka, ale letos jsme poprvé vzali na tento neobyčejný závod i další bruslaře. Berlínský půlmaraton je zajímavý nejen tím, že se jede pouze jeden okruh centrem města, ale i počtem startujících. Letos se i přes mrazivé počasí na startu sešlo rekordních 1902 bruslařů.

Důvěru dostali naši haloví mistři republiky v kadetské a béčkové juniorské kategorii Terka, Patrik a Šimon a také Tomáš Brabenec. Pro kadety a Tomáše to byl vůbec první půlmaratón v životě a pro Šimona první půlmaratón v zahraničí. Start zde probíhá v blocích, kde v prvním startují elitní závodnice se zajetým časem po 45 min, po nich muži a pak početné pole fitness bruslařů všech věkových kategorií.

My jsme v prvním bloku mužů měli Matěje a Šimona, ostatní startovali ve fitness bloku. Matěj jel v početné první skupině, která ale na odbočce u Charlottenburgu asi více sledovala historický zámek než trať a zapomněla odbočit. Brzdění, otáčení a návrat na okruh způsobilo ztrátu skoro minutu, kterou pak celá skupina horko těžko doháněla.  Nakonec Matěj dojel na 32. místě v čase 34:35 min se ztrátou asi dvou a půl minuty na vítězného Juliena Levrarda z EO Skate týmu. Šimon si v dobrém čase 37:00 dojel pro 88. místo.

V druhém bloku si všichni naši vedli na první start v takto dlouhém závodě velice dobře. Patrik měl sice na trati pád, ale jinak s Terezou skvěle na trati spolupracovali a dojeli oba ve velmi dobrém čase okolo43 a půl minuty. Patrik jako nejrychlejší kadet, Terka jako druhá mezi kadetkami. Tomáš Brabenec startoval více zezadu, ale postupně se propracoval k čtvrtému místu mezi juniory B a času 45:04.

Myslím, že všichni si tento závod užili a zjistili, že 21 km se dá ujet docela v tempu. Domácí závody budou sice trochu jiné, ale netřeba se ničeho obávat.