Bernhausen 2016 – rekordní počet našich závodníků

15 Úno

IMG_1729Letos jsme o víkendu 13.-14. 2. 2016 vyrazili na halové závody do německého Bernhausenu s počtem 20+1 závodníky. Tím +1 myslíme našeho nejmladšího – teprve 4letého Dominika Vajanského, který tu zažil závodní zahraniční křest.

Naši závodníci z kategorií žáci D až kadeti tu byli přivítaní jako vždy velmi srdečně. Naší účasti si tu váží, jak nám sdělovali nejen funkcionáři pořádajícího oddílu, ale i rodiče našich německých bruslařských přátel. Je pravda, že hned po pořádajícím oddílu z Bernhausenu jsme byli druzí nejpočetnější.

První medaile roku 2016 si tak přivezl každý, a to nejen účastnické. Ale nelze říct, že by šlo o naší jednoznačnou převahu, ač to tak při pohledu do výsledků může vyznít. Závody byly napínavé a nerozhodnuté většinou do posledního odjetého metru.

Čím jsou tyhle závody zajímavé a ojedinělé? Jde o prověrku technického umu závodníků, protože obtížné slalomy tu jezdí kategorie od nejmladších až po kadety, protože se tu jezdí i v protisměru, protože tu závodníci musí prokázat chladnou hlavu v technicky náročné cross-štafetě a protože tu rozhodčí rozhodně nepřimnhouří oko nad nějakým pokleskem proti pravidlům. Bodovačky a vyřazovačky tu jezdí už kategorie žáků B – možná snad jako na jediném závodu vůbec. Časově je sice takové uspořádání závodů náročné, ale díky organizátorům se vše zvládlo.

IMG_1696 IMG_1699 IMG_1704

Tyhle forky jsou jen ilustrační – další fotky doufám přiojdou pod jiných.

IMG_1722

Naši bruslaři působili – alespoň na nás trenéry – jako zkušení „harcovníci“. Nenechali se už vyvést z míry třeba nepovedeným jedním závodem a v dalším závodě hned ukázali  svou sílu. Vždyť tu šlopředevším o zábavu okořeněnou o sportovní rivalství. A že se tu přelévalo pořadí po každém závodě! Jednou byl někdo na první pozici a hned po dalším závodě jedinou chybou o průběžné prvenství přišel.

Tohle všechno se ale musí závodník prostě naučit – a my dospělí moc dobře víme, jak je to těžké. A také víme my – jako trenéři i rodiče, jak dvojnásob těžké je to pro rodiče takového závodníka. proto dík patří i rodičům, kteří tu byli a děti podpořili tím nejlepším možným způsobem.

A ti, co tu byli poprvé, rychle pocítili zázemí silného týmu a také díky starším kamarádům z oddílu (kteří pro ně připravili např. občerstvení v podobě vaflí – zařídili, nakoupili, přinesli, rozdělili).

IMG_1714
Svačinka – bylo to fakt milé od velkých kluků

Jmenovat výkony všech nelze – výsledky mluví samy za sebe (výsledky jsme měli v mailu ještě dřív, než jsme dojeli za hranice zpět):

Pressespiegel_Int__Hallenwettkampf_Bernhausen_2016_Praha – výsledky českých závodníků

http://www.speedskating-bernhausen.de/images/download/lw2016/Ergebnisse_Hallenwettkampf_Bernhausen_2016.pdf – výsledky celkové

Ale všichni bojovali, závodili čistě a v duchu fair-play, ve štafetách projevili silnou týmovou soudržnost – a to dokonce i tehdy, když jsme proti sobě postavili naše dva vyrované týmy a jeden z nich zkazil předávku. Prostě jsme si závody užili se vším a doufám, že naši závodníci také.

Fotografie ještě nějakou určitě přibudou, popř. videa, ale tady jen fotky ze „zázemí“. Na tyhle závody se jezdí i kvůli noclěhům v tělocvičně. A stejně jako vždy nás udivilo, jak naši němečtí kolegové nám vyjdou ve všem vstříc: letos jsme nemohli být v naší tradiční tělocvičně hned vedle haly, protože v ní mají nyní zázemí lidé z jiných končin světa, ale my dostali perfektně vybavenou tělocvičnu, kde jsme měli k dispozici celou nářaďovnu.

IMG_1664 IMG_1665 IMG_1668 IMG_1670 IMG_1672 IMG_1674 IMG_1676 IMG_1712 IMG_1713