Geisingen – nejtěžší závod

26 Dub

42142867_2008710692484031_4007983113199157248_o     Zatímco závod Evropského poháru (EP) v Lagosu v Portugalsku, byl “vplutím” do nové sezóny, závod v Geisingenu připravil závodníkům již velmi ostrý start. 800 závodníků ze 30 zemí! Silné zastoupení zemí, které hrají v inline rychlobruslení “první housle”, reprezentační tým Tchaj-wanu, jména jako Bart Swings, Sandrine Tas, mistři světa a Evropy – to vše jsme v Geisingenu viděli a zažili.

Naši závodníci z KSBM Praha a Cadomotus Czech Junior teamu ale byli vidět taky.

V seniorské kategorii si odbyla další tvrdý křest Andrea Lokvencová a rozhodně se neztratila. Z “prvoroček”, tedy z těch, které vstoupily letos do seniorské kategorie, se jen málo dostalo do finále A na dlouhých tratích. Andrea to dokázala a zůstala v “Áčku” po celou dobu. Celkově skončila 39. (ze 63), o několik příček ji připravil pád v závěrečné eliminačce. Krásný výkon předvedla zejména v rozjížďce na 5000 m bodovacích, kde si ziskem bodu zadělala na finále A. Andrea si zde zajela dva osobní rekordy, prokázala i stále se zlepšující výkon na sprintérských tratích, ač to není její doména. Sama sobě si tak dokázala, že i když je přechod z juniorské do hlavní seniorské kategorie velmi náročný, může i tak zajet kvalitní výsledky.

V kategorii juniorů jsme měli hned čtyři závodníky, kteří bojovali v konkurenci 106 juniorů! Celkově nejvýše skončil Honza Přibík – 20. místo v takovém počtu je velmi kvalitním výsledkem, Tomáš Bohumský skončil 31., Prokop Stodola 36. a  Jakub Holubec 80.

Pyšní můžeme být především na výkony kluků v Dobbin sprintu (200 m letmých), kde Tomáš Bohumský zajel čas 14,791, který ho zařadil na vynikající 8. místo, Prokop Stodola skončil 18., Honza Přibík jen těsně za ním. Dobře si kluci vedli i v závodě na 500 m. Tam se dostal nejdál opět Tomáš, který letos své sprinty výrazně zlepšil. Jen drobná chybka, následovaná ve snaze o nápravu faulem, ho připravila o postup do semifinále. Následná diskvalifikace ho pak připravila i o velmi dobré celkové umístění, kdy se mohl pohybovat celkově kolem 10. příčky. Tomáš zajel výborně i bodovačku, kde skončil 12.

Honza se na 500 m jen těsně nedostal do čtvrtfinále a skončil na této trati 18., což byl i jeho nejlepší výsledek zde.

Na dlouhých tratích se blýsknul i Kuba Holubec, který zajel krásné finále C, kde se 3 body skončil pátý. Kuba se postupně propracovává, právě na delších tratích ho drží i jeho velmi dobrá fyzička. Celkově Kuba skončil 80., v jednotlivých závodech se pohyboval kolem 70. místa.

V kategorii dorostu jsme měli Janu Bohumskou, Kačku Kainovou a Lukáše Přibíka.

Kačka v závodech vykazuje stálou kvalitu, výborného výsledku dosáhla tentokrát kromě dlouhých tratí i ve sprintu na letmé kolo (13. místo) a opět potvrdila, že na sprintech jsme přes zimu trochu zapracovali. Její doménou jsou však tratě delší. V nich zajela lepší výsledek v eliminačním závodě na 8 km, kde se dostala do Top 10. O celkové lepší umístění (celkově skončila 17.) ji připravilo snad jen podcenění rozjížděk závodu na 500 m, kde se postupuje na čas. Jela ve slabší rozjížďce a neodhadla čas, který by potřebovala zajet. A tak i přesto, že skončila v rozjížďce první, na postup do čtvrtfinále to nestačilo. Je potřeba ale zmínit její cestu bodovacím závodem. Nejprve – zřejmě ještě pod vlivem “nepodařené” pětistovky, se z rozjížďky na 3000 m bodovací dostala “jen” do finále B. Pak už ale začala její jízda – finále B vyhrála se ziskem 6 bodů a ve finále A skončila 16. Už to byla zase Kačka-bojovnice, jak ji ze závodů známe. I to jsou ale výborné zkušeosti – prokázat sílu a zdvihnout se, když se zrovna nedaří.

Jana má zatím lepší tratě krátké – v nich se pohybovala v konkurenci 90 závodnic kolem první třetiny startovního pole. Pochválit jí ale tentokrát musíme za hrdinský výkon v bodovačce. Ve finále C se rvala a chytře bojovala o body tak, že jí to vyneslo ziskem 8 bodů postup do finále B (postupovaly první dvě z finále C). I přesto, že finále B bylo relativně brzy po finále C, ani tam se nevzdala a bojovala, aby nespadla zpět do finále C na následující eliminačku. Takhle bojovat na dlouhé trati jsme Janu snad ještě neviděli.

Lukáš Přibík se blýsknul v závodě na 500 m, kde skončil až v semifinále, celkově byl na této trati 7. Na sprintu na 200 m byl 13. Kratší tratě se mu vyvedly lépe a pomohly mu k celkové velmi pěkné 11. pozici. V dlouhých závodech se v tak velkém počtu závodníků trochu hůře orientoval a umístění na těchto tratích asi úplně neodpovídalo jeho představám. Ale konkurence tu byla veliká – 73 závodníků a o to cennější jsou nabyté zkušenosti.

V kategorii kadetů jsme měli dva zástupce – v dívkách Kačku Zatloukalovou a Verču Říhovou, mezi chlapci pak Adriana Vajanského. Obě závodnice jezdily vyrovnaně, mezi 80člennou konkurencí se Kačka (mladší v kategorii) pohybovala kolem 50. místa a ukázala se jako všestranná bruslařka. Pevně se usadila v B-finálích na dlouhých tratích a v nich se pohybovala docela zkušeně. Verča si vedla lépe na krátkých tratích – na obou se dostala do první půlky startovního pole. Ale podobně jako u Jany ji musíme pochválit za bojovný výkon v C-finále eliminačky na 8 km, kde velmi zabojovala a chytře se vyhnula všem vyřazením a v tomto finále dojela třetí. Pro obě  dívky to byl hodně náročný start do sezóny, ani jedna se toho však nezalekla.

Adrian se “vyřádil” hlavně na obou sprintérských tratích. Jeho čas na letmých 200 m – 16, 598 s, tedy průměrná rychlost 43,4 km/h – je na 13letého kluka prostě parádní. I na kole dává člověk tuhle rychlost jen těžko. V závodě na 500 m jen mu uniklo o jedno místo semifinále, i přesto si na této trati zajel nejlepší výsledek – 12. místo. Na dlouhých tratích si vybral trochu smůlu, když v závěrečné vyřazovačce spadl. Ale i to k závodění patří.

V žácích jsme měli jediné zastoupení, a to Lukáše Mareše v žácích A. Ostatní naši mladí byli o stejném víkendu na závodech v Lipsku, kde nám taky dělali svými výkony velkou radost.

Lukáš – podobně jako Adrian – překvapil zejména svým časem na 200 m letmých (17,720). Na všech třech tratích dokázal zvítězit a zaslouženě si z Geisingenu odvezl celkovou zlatou.

A to je tedy zlatá tečka za nejtěžším závodem sezóny. Byl to dobrý začátek a nyní máme před sebou další velký závod – Gross-Gerau kritérium na 300 m dlouhém ovále. Tady se bude závodit zase úplně jinak.

Výsledky: https://www.europeaninlineservice.com/ftpresults/2019agi/

-lk-