Evropský pohár v Lagosu – sezóna začala v dešti, ale naplno

11 Dub

fullsizeoutput_33b9V Portugalsku se ve dnech 5.-7. 4. 2019 jel druhý závod letošního ročníku Evropského poháru. Pro naše barvy to byla letošní premiéra.

Na závody jelo 11 závodníků, včetně dvou žáků Martina Bohumského a Lukáše Mareše.

Těšili jsme se na jarní slunečné závody, místo toho nás však docela nečekaně počasí překvapilo: zima, déšť a vítr. I přes tuhle překážku se však odjely téměř všechny tratě – organizátoři udělali maximum.

Každým rokem v Lagosu přibývá konkurence – letos tu bylo kolem 550 závodníků. A naši byli docela vidět.

Naši nejmladší měli opravdu pestrý program – kvůli dešti jeli v pátek závody v hale, v sobotu se pak na ně dostalo i na dráze a v neděli v dešti místo 800 m jeli sprint na silnici na 100 m. Vyzkoušeli si tedy hodně rozmanité podmínky.

IMG_9874 IMG_9875

Snad nejtěžší byl ale závod v hale, protože ten nahradil jejich nejdelší trať. Jelo se na 20 kol a ještě k tomu i rozjížďky. Kdo jel halový závod, ví, jak po tolika zatáčkách bolí nohy. A kluci jich absolvovali celkem 2×40! To už je porce. Oba to ale zvládli dobře. Na dráze na trati 3 km se Martinovi podařilo postoupit z B do A finále, kde nakonec dojel vzápětí na 6. místě!, Lukáš na 2.

V posledním závodě – 100 m sprint na mokré lagoské promenádě Lukáš s přehledem zvítězil, což mu zajistilo o jediný celkové prvenství. Martin bohužel z prvního místa ve svém finále na 100 m těsně před cílem upadnul. Ale jízda to byla parádní. Celkově byl Martin 17.

IMG_9891 IMG_9894

V kategoriích od kadetů výše se bojovalo o evropské medaile. Velmi blízko k ní měla na krátkých tratích Johanka Stodolová v kadetkách, když zajela výborně zejména závod na 1000 m (4.). Zuzce Stodolové se nejvíce vydařila bodovačka na 3 km, kde jí bod zajistil 9. místo. Celkově byla Joha 8., Zuzanka 17.

IMG_0229 IMG_0230

V kategorii Youth jsme měli hned trojí zastoupení. Lukáš Přibík – mladší v kategorii – si nejlepší výsledek v rámci EP zajel na 1000m trati (4.), V ostatních závodech končil kolem 8. místa. Povedl se mu i závěrečný půlmaraton, kde v těžkých podmínkách dojel druhý. V dívkách si trochu smůly vybrala Kačka Kainová, která ve sprintu na 1000 m byla překvapivým rozhodnutím jury posunutá v pořadí a tím se nedostala z rozjížďky do semifinále. Druhu smůlu měla po startu ve finále bodovačky na 3 km, kdy hned v první kole spadla. Naopak se jí povedl závod na 5 km, kde dojela 10. a zejména pak 3. místo v půlmaratonu jí určitě zdvihlo náladu. Celkově byla 16.

IMG_0260 IMG_0239 IMG_0241

Jana Bohumská zajela dobré závody, když na všech tratích postoupila z rozjížděk, a to i na bodovačce, která není její nejoblíbenější tratí. Nejlepší výsledek zaznamenala v závodě na 500 m (15.), celkově se umístila na 25. místě.

V juniorech jsme měli hned tři závodníky. Tato kategorie byla nabitá těmi nejsilnějšími závodníky, z nichž mnozí už mají doma světové mistrovské juniorské tituly. Nás může těšit, že všichni tři naši kluci se vešli  v celkovém pořadí do Top 10. Bronzovou medaili za krátké tratě v rámci EP a také celkové 3. místo si velmi vyrovnanými a sebevědomými výsledky vydobyl Tomáš Bohumský, Honza Přibík pak získal cenné třetí místo v bodovačce na 5 km a celkově byl 6., Prokopovi, který je jeden z nejmladších v kategorii, se vydařily na dráze sprinty, kde na 500 m byl 8. a na 1000 m 7. Výsledkem, který si bude pamatovat, je 1. místo mezi Juniory v maratónu.

IMG_0283 IMG_9836

V seniorkách nastoupila na svou premiéru v kategorii Andrea Lokvencová. I přes pochyby některých našich čelních představitelů ukázala, že zimní přípravu vzala vážně a odpovědně a zajela výborné výsledky mezi ženami, jejichž jména se skloňují i ve světovém kontextu.

Andrea jela odvážně, zkušenější konkurence se vůbec nezalekla a z „prvoroček“, tedy ze závodnic, které letos přešly do hlavní seniorské kategorie dopadla snad nejlépe – celkově skončila 9., jen pár příček za takovými jmény, jakými jsou Stien Vanhoutte, Marie Dupuy, Cleménce Halbout nebo Anna Humanes. Na všech tratích se pohybovala kolem 10. místa, krásný byl v jejím podání bodovací závod na 5 km, kde si neohroženě dojela pro 2 body. Jít si pro body v takové konkurenci už chce dost odvahy, kterou Andrea ukázala. Náladu si pak ještě vylepšila i závěrečným maratonem, kde dlouho jela na medaili a až teprve v posledních 10 km ji o ni připravila zkušená portrugalská závodnice.

IMG_0248 IMG_0249

Náš první závod Evropského poháru můžeme považovat za zdařilý. Jako oddíl jsme vybojovali krásné 8. místo z přibližně 90 klubů (a to ještě naši dva juniorští závodníci byli počítáni za další tým Cadomotus Czech junior). Každý závodník a závodnice zde měli „svou“ chvilku slávy, někteří ji přetavili v opravdu dobrý výsledek, někdy dokonce i v medaili. Zároveň byl ale tento závod pro každého jasným potvrzením toho, jaké úsilí vložil do zimní přípravy. V kategoriích, kam se naši závodníci postupně dostávají, už totiž sportovec jen s talentem nevystačí. A tak by snad tento závod Evropského poháru mohl být takovým povzbuzením pro další, ještě intenzivnější tréninkovou práci. Bez ní to bohužel ve starších kategoriích už totiž „necinkne“.

Nyní nás čeká nejtěžší závod sezóny, který letos dostal přívlastek nejtěžší dráhový závod na světě – Arena Geisingen International. Na startu se objeví téměř všichni nejlepší z celého světa, budou tu závodníci Kolumbie, Tchaj-wanu a samozřejmě i nejúspěšnějších evropských týmů Itálie, Francie a dalších. Máme se na co těšit a mnohému se i naučit.

Výsledky:http://www.terrasdoinfante.rollerlagos.pt/resultados/

IMG_0293 IMG_0294