Madeira 2023 – jarní tréninkový kemp

31 Bře

Ve dnech 12.-19. března 2023 jsme poprvé uspořádali bruslařské soustředění na vzdálené Madeiře. Tak trochu krok do neznáma, ale určitě posun správným směrem.

V době, kdy se ještě nedá spoléhat na dobré počasí na venkovních in-line drahách, zvolili jsme pro letošek tuto portugalskou destinaci. Na Madeiře již delší dobu funguje výborný rychlobruslařský oddíl CDR Prazeres, který nám pomohl zajistit pro naše soustředění velmi příjemné podmínky.

Kempu se zúčastnilo celkem 23 závodníků KSBM různého věku. Měli jsme možnost zakusit, jak se trénuje v Portugalsku pod vedením reprezentačního trenéra Alipia Silvy. Vzhledem k tomu, že portugalští bruslaři mají dlouhodobě rostoucí velmi dobrou výkonnost na mezinárodní scéně, byla to pro nás i po trenérské stránce zajímavá zkušenost. A co jsme se dozvěděli? Že naše tréninky se zase tak moc od těch madeirských neliší. Všichni trénují společně – mají stejný sportovní základ, jen těsně před závody se pak upravuje podle potřeby jednotlivých skupin. I to je naše filozofie.

V průběhu týdne jsme trénovali na parabolické 200m dráze, která je málokde a na podobné se letos pojede v létě i mistrovství Evropy ve Francii. Madeira má k dispozici navíc i klasickou 200m dráhu (bez paraboly). Tu si mohli vyzkoušet v rámci tréninku s portugalskými závodníky i naši nejstarší účastníci kempu. Je obdivuhodné, kolik péče (a financí) se na Madeiře věnuje sportovnímu zázemí.

Naši bruslaři trénovali s různými skupinami – jak mladšími dětmi, tak i reprezentanty v čele s medailistkou MS Jesikou Rodrigez a dalšími. Měli jsme i trénink bez bruslí v přilehlé tělocvičně – opět pod vedením portugalských trenérů. Nahlédli jsme tak do „kuchyně“ portugalských úspěchů a byli jsme velmi rádi, že nám to naprosto nezištně povolili. Není to tak úplně běžná praxe.

Během týdne jsme měli různorodý program – tréninky 1-2 x denně na dráze, pěší výlety po okolí, oddíl Prazeres nám zajistil i půldenní výlet na severní stranu ostrova k oceánským lávovým jezírkům, mohli jsme ochutnat přírodní krásy, které Madeira nabízí.

 Bylo pro nás překvapením, jak moc si i místní naší návštěvy považovali. Prý šlo o dosud největší sportovní bruslařskou skupinu, která si vybrala Madeiru za svůj cíl na soustředění. Důkazem tohoto tvrzení bylo i to, že jsme byli všichni pozváni na radnici ve správním městě Calehettě, kde nás přijala místostarostka Doroteia Leňa. Shlédli jsme videoprezentaci a každý člen výpravy dostal i drobné dárky. Bylo to pro nás velmi milé gesto.

Madeirský kemp byl letos naše již druhé soustředění – koncem ledna jsme byli na 4denním „tradičním“ soustředění v bruslařském „stánku“ – v Aréně Geisingen. Obě soustředění zapadla krásně do přípravného období, naši bruslaři se tak již pomalu chystají na začátek závodní sezóny.