Naši reprezentanti na ME v Szegedu

1 Srp

Šestice našich závodníků si vybojovala svými výkony ze začátku sezóny právo reprezentovat Českou republiku na letošním ME v jihomaďarském Szegedu. Letošní mistrovství se vzhledem k omezenému času na přípravu konalo pouze na dráze a společně pro všechny kategorie od kadetů po seniory. Nicméně organizačně i sportovně patřilo k nejzdařilejším, jaká jsme dosud absolvovali. Nemalou měrou k tomu přispěli i čeští reprezentanti, kteří ukázali výrazný výkonnostní posun a přivezli mnoho kvalitních výsledků. Částečně k tomu přispěla i zdejší 180m dráha, která je podobná naší modřanské a zvláště našim reprezentantům  (z KSBM) činila mnohem méně problémů, než konkurenci.

 

Náš nejzkušenější závodník Matěj Krupka (již poosmé na ME) svou přípravu směřoval právě  k tomuto mistrovství a svůj plán na umístění v TOP 15 stoprocentně splnil na obou „svých“ dlouhých tratích. 13. místo v bodovacím/vyřazovacím závodě na 10 000 m a skalp např. celé německé reprezentace a 14. místo ve vyřazovačce na 15 000 m jsou výsledkem poctivé přípravy a dobře načasované formy. Matěj nastoupil vzhledem k volnějšímu programu i na krátkých tratích  a i zde jezdil na hranici svých možností a oproti prvnímu startu v Szegedu na Evropském poháru v dubnu si značně vylepšil zajeté časy na 300 i 500 m.

 

Naše sprinterské želízko v ohni Matěj Pravda, ač první rok mezi seniory, dokázal vybojovat také 13. a 14. místo na 300 m t.t. a na 1000 m. Postup do finále na 300 m unikl Matějovi o pověstný vlásek a můžeme jen spekulovat, jak dalece za to mohl opakovaný start, který musel Matěj po selhání časomíry absolvovat. Stejně těsně nepostoupil Matěj do dalšího kola závodu na 1000 m, kde je postupový klíč opravdu velice tvrdý a postupují jen první dva z každé rozjížďky. Svým výkonem v tomto závodě by si to zasloužil. Snad jen na trati 500 m trochu zafungoval stres, ale není to nic, co by se nedalo do budoucna natrénovat. Matěj odjel i rozjížďky obou dlouhých závodů a po solidních výkonech skončil těsně před branami dvacetičlenného finále.

Oba senioři si svými výkony výrazně řekli o nominaci na letošní MS do Itálie.

 

Trojice našich juniorů B ukázala, že jejich nominace byla oprávněná, neboť podávali velice vyrovnané výkony.

Nejlepšího individuálního výkonu celé české výpravy dosáhl Jára Klícha, který na svém druhém mistrovství jako mladší ročník juniorů B dosáhl na vynikající 11. místo v bodovacím-vyřazovacím závodě na 10 000 m. Jára jezdil hodně motivovaný a v každém závodě odváděl maximum. Vzhledem k jeho tréninkovému výpadku z počátku roku byly jeho výkony největším překvapením.

Šimon Pravda postoupil na obou dlouhých tratích do finále a zvláště jeho výkon v rozjížďce na 10 000 m P/E byl ukázkou chytře a efektivně zajeté kvalifikace. Jeho 18. a 19. místo na dlouhých tratích je lepší než loňská umístění jako kadeta staršího ročníku, což je stejně jako u Járy příjemným zjištěním. Oba se loni pohybovali většinou před koncem výsledkové listiny a letos obsazovali mezi stejně starými nebo o rok staršími soupeři místa okolo dvacítky.

Lukáš Vevera si odbyl svou premiéru na ME a na 300 m t.t. si zlepšil čas z dubnových závodů v Szegedu o více jak půl vteřiny. Na kilometrové trati pak obsadil 29. místo v čase na hranici svého dráhového osobního rekordu.

Vzhledem k tomu, že jsme měli v Szegedu čtyři závodníky v této kategorii, kromě Járy neodjeli všichni všechny tratě, ale skvělá atmosféra v týmu a fandění ostatních členů i přítomných diváků z řad rodičů hnalo každého k maximálním výkonům.

 

Svůj debut na ME si ve 12 letech odbyla i Tereza Bohumská, která byla jednou z nejmladších účastnic mistrovství vůbec. Mezi 14 a 15letými kadetkami si počínala bez zbytečného respektu a její vystoupení si zaslouží velkou pochvalu. Hned ve svém prvním vystoupení v časovce na 300 m Terka ubrala ze svého času z této dráhy z dubna půldruhé vteřiny a o pouhé dvě desetiny nepostoupila do dvanáctičlenného finále. Za sebou nechala kompletní reprezentaci Polska (dívky ročník 1997), Švýcarska i dvě ze tří dobrých Maďarek. Její 15. místo překvapilo všechny přítomné. Na 500m trati pak dokonce svůj čas z dubna vylepšila o více než dvě vteřiny. Její dojezd s dvojicí soupeřek zasluhoval telemark, jaký umí její bratr Tomáš. Pak mohlo být umístění ještě lepší. Na dlouhých tratích sice Terka do finále nepostoupila, ale pro příště to bude chtít určitě změnit. Letos zvlášť ve vyřazovačce nechybělo mnoho.

 

Všichni naši zástupci v národním dresu bojovali o každou pozici a patří jim za to dík a obdiv.

Snad zažitá atmosféra a na vlastní oči pozorované výkony těch nejlepších pro ně budou motivací do dalšího tréninku a stanou se tak motorem i pro další (a nejen) u nás v oddíle.

 

Umístění našich reprezentantů na jednotlivých tratích:

 

M. Krupka –      300 m t.t. –  25.,  500 m – 24.,  1000 m – 20.  15 km E – 14.,  10 km P/E –  13.

M. Pravda –       300 m t.t. – 13., 500 m –  23. , 1000 m – 14., 15 km E – 22.   10 km P/E – 21.

J. Klícha  –         300 m t.t. – 21. , 500 m-  25.,   1000 m – 20,  15 km E – 11., 10 km P/E –  21.

Š. Pravda           300 m t.t. – 25.,  500 m – 27., 15 km E – 19., 10 km P/E – 18.

L. Vevera –        300 m t .t. – 29., 1000 m – 32.

T. Bohumská –   300 m t.t. – 15.,  500 m – 20., 3 km P – 25., 5 km E – 24.