Poprázdninová prověrka v Grossenhainu

27 Srp

Poslední prázdninový víkend se tradičně konají  v Grossenhainu dvoudenní závody. Pro nás jsou testem toho, co s formou našich závodníků udělaly prázdniny. Počasí oproti loňsku a oproti předpovědím tentokráte vyšlo na jedničku a tak jsme viděli opravdu kvalitní výkony.

Naše výprava (23 závodníků) patřila k nejpočetnějším a i k nejúspěšnějším. 13 individuálních medailí  ( 6-4-3 ) a čtyři prvenství ze štafet ukázaly, že na tom po létě ti, co do Grossenhainu přijeli, nejsou vůbec  špatně.

Ve stručnosti vypíchnu momenty výkony, které nás nejvíce zaujaly

Nejmladšími vítězkami byly Ája a Nikolka, které obsadily první dvě místa ve své kategorii a zvlášť na Nikolce byla letní příprava hodně vidět. Obě naše dívky porážely své soupeřky na všech tratích a ve štafetě spolu s Kačkou Kainovou získaly první místo ve společné kategorii 6-9letých dívek.

Kačka si oproti loňsku polepšila a svou kategorii s přehledem vyhrála, když zvlášť její čas na 100 m (13,538 s ) má opravdu punc nejvyšší kvality.  Kačka jezdila s chutí a velice soustředěně.

Lukáš Přibík také na žádné trati nenašel přemožitele a navíc jeho bruslařský styl se lepší každým závodem.

Prokop s Tomášem si prohodili loňské umístění a jejich souboj o konečné pořadí ve finále na 200 m byl divácky jedním z vrcholů závodů. Trojice desetiletých kluků v telemarku a ve třech setinách sekundy po rychlém a nekompromisním průběhu závodu to byl opravdu divácký zážitek. Spolu s Honzou Přibíkem pak svou převahu vyjádřili i jasným vítězstvím ve štafetě. Prokop si navíc vytvořil osobák na 500 m (55,174 s), Tomáš zase vyhrál ve své premiéře  silniční závod na 1400 m.

Honza ukázal nejen své rychlostní kvality ( 500 m za 53,174 s), ale vyhrál i silniční závod, když se mu podařilo poodjet v těžkém stoupání a svůj náskok udržel i v relativně dlouhé cílové rovince.

Kačka Mesteková – velké a příjemné překvapení. O 3 sekundy vylepšený osobák na 500 m (56,532 s) a třetí místo v silničním závodě byly zaslouženě odměněny celkovým čtvrtým místem mezi jedenáctiletými dívkami.

Filip si vylepšil osobák na 1500 m a skončil na celkovém pátém místě.

Madla opět ukázala, že dokáže držet krok s nejlepšími německými bruslařkami své kategorie a  že je obrovská bojovnice. Její vůle po co nejlepším umístění jí přinesla vítězství na silnici a v bodovacím závodě projela cílem také první, ale nasbírala o bod méně než S. Zwick z Gery.  Andrea v této kategorii s přehledem získávala třetí místa na všech tratích a i celkově skončila na bronzovém stupínku. Velkou radost nám ale udělaly i další dvě „dvoutisícovky“  – Denisa Kučerová a Verča Kainová.  Obě byly původně přihlášeny do jiné kategorie, ale před závodem se rozhodly startovat ve své věkové kategorii a udělaly dobře.  Denisa postoupila do finále na 300 m a tam skončila pátá, Verča bojovným výkonem končila na všech tratích těsně za polovinou startovního pole a na obou byla vidět velká chuť do závodění.

Terka prokázala vysokou formu z celé sezóny  a obsadila druhé místo za domácí reprezentantkou a členkou mládežnické německé reprezentace E. Baier. Takticky skvěle zajela  silniční závod, který vyhrála  a ve finále sprintu předvedla poprvé v závodě telemark. První tři dívky se také zde srovnaly do 16 setin vteřiny. Ve štafetě pak společně s Andreou a Madlou získaly další prvenství pro KSBM.

Julce se závody v Grossehainu skvěle vyvedly a jezdila nejen rychle, ale i pěkně technicky. Odměnou jí bylo čtvrté místo v jedenáctičlenném poli kadetek. Před ní byly jen dvě německé reprezentantky – účastnice letošního  ME a výborná závodnice z Dessau.

Na kadetech  Patrikovi a Alešovi byl vidět rozdíl v prázdninové přípravě. Patrik absolvoval více tréninků a bylo to na jeho výkonech znát.  Postoupil do finále sprintu a celkově obsadil páté místo v této silné kategorii .  Aleš si vylepšil osobák na 1500 m na solidních 2:32,07, ale ve sprintu určitě pomýšlel výše.

Naši reprezentanti  Šimon, Jára a Lukáš, doplnění o Přemka tvořili spolu s Michalem Prokopem z Náchoda téměř polovinu startovního pole juniorů B. Byly zde vidět již velmi zajímavé taktické boje na solidní úrovni. Nejlépe se závody vydařily Šimonovi který vyhrál bodovačku a v silničním  závodě    (společném pro juniory A, B  i seniory)  skvěle přečetl situaci v závodě a zachytil rozhodující únik dvou seniorů, takže skončil celkově na třetím místě v této společné kategorii. Svou kategorii pak jasně vyhrál. Zaslouženě tak získal prvenství ve víceboji , které pro naše barvy doplnil bronzem Jára. Lukášovi se nejlépe povedla bodovačka, kde skončil čtvrtý, v ostatních závodech se mu již tolik nedařilo.  Přemek se po zlomenině klíční kosti ze začátku prázdnin opět dostává do formy a potvrdil to vyrovnanými výkony na všech tratích.  Navíc s Járou a Šimonem předvedli strhující výkon ve štafetě, kterou po velkém boji vyhráli.

Ze seniorů byl v Grossenhainu jen Matěj Pravda a stejně jako loni skončil na třetím místě. Předvedl skvělý výkon ve sprintu, kde se ve finále na 300 m jako jediný dostal pod 27 vteřin (26,972 s) a v bodovačce, kde  skončil druhý o jednu desetinu sekundy za německým reprezentantem T. Hechtem.  Ten v tomto závodě vytvořil nový německý rekord na 3000 m.  Škoda jen protaktizovaného silničního závodu, kde Matěj obsadil až páté místo. Při rovnosti bodů s dvěma německými závodníky tak na něho zbyl až bronzový stupínek.

Závody v Grossenhainu se vyvedly po všech stránkách a byly zahájením poslední části sezóny. V ní budou oba naši senioři reprezentovat Českou republiku na MS v Itálii, čeká nás závěr dráhového Evropského poháru a i domácího silničního seriálu, poslední Běchovická korunka a i další závody, takže se máme na co těšit a na co připravovat. Tak vzhůru opět do pravidelné přípravy, ať  se naše úspěchy  množí.

Výsledky individuálních závodů

Výsledky štafet